Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Europa League: Άγγιξε το θαύμα η Ίντερ

europa-league-logo-22-111

Το 3-0 στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» δεν αποδείχθηκε αρκετό για την Τότεναμ, προκειμένου να της εξασφαλίσει μία άνετη πρόκριση κόντρα στην Ίντερ. Και αυτό γιατί στην ρεβάνς στο Μιλάνο, οι Λονδρέζοι χρειάστηκαν τον έξτρα χρόνο της παράτασης (4-1) για να σωθούν από έναν αποκλεισμό εφιάλτη…

Οι «νερατζούρι» μπήκαν αποφασισμένοι να απαντήσουν στην σκληρή κριτική που δέχονται το τελευταίο διάστημα και έφτασαν μία ανάσα από το να φέρουν εις πέρας την δύσκολη αυτή αποστολή. Οι Κασάνο, Παλάσιος, αλλά και το αυτογκόλ του Γουάλας, έφεραν τους γηπεδούχους πολύ κοντά στο όνειρο, το οποίο θα είχαν υλοποιήσει αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, που θα τους γλίτωνε από την παράταση…

Ακόμη και εκεί όμως, όταν ο Αντεμπαγιόρ μείωσε σε 3-1 και οποιαδήποτε άλλη ομάδα θα είχε καταθέσει τα όπλα, η Ίντερ συνέχισε να παλεύει, έκανε το 4-1 με τον Αλβάρεζ, αλλά πολυπόθητο 5ο γκολ δεν ήρθε ποτέ, με αποτέλεσμα η Τότεναμ να πάρει την πρόκριση.

Στο άλλο μεγάλο ματς, η Τσέλσι δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 από το Βουκουρέστι, επικρατώντας 3-1 της Στεάουα, χάρη στα γκολ των Μάτα, Τέρι και Τόρες. Βέβαια, οι «μπλε» χρειάστηκε να παίξουν μέχρι με την φωτιά, μέχρι τα τελευταία λεπτά, καθώς το γκολ του Τσιτσαρίτες, διατηρούσε τους φιλοξενούμενους στο… παιχνίδι.

Στα άλλα παιχνίδια, η Ζενίτ, του αξίας 50 εκ. Χουλκ αποκλείστηκε από την Βασιλεία, παρά τη νίκη της με 1-0 (είχε χάσει 2-0 στο πρώτο ματς), ενώ η Ρούμπιν «ξύπνησε» στην παράταση (0-0 η κανονική διάρκεια) και με δυο γκολ στο 100ο και στο 112ο λεπτό, έκαμψε την αντίσταση της Λεβάντε.

Η Νιουκαστλ χρειάστηκε ένα γκολ του Σισέ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων για να πάρει τη νίκη πρόκριση (0-0 το πρώτο ματς) επί της Ανζί, η Λάτσιο με χατ-τρικ του Κόζακ έκανε περίπατο κερδίζοντας 3-1 την Στουτγάρδη στο «Ολίμπικο» (είχε κερδίσει και εκτός 2-0), ενώ τέλος Μπενφίκα και Φενέρμπαχτσε δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν, μετά τις νίκες τους με 1-0 στα πρώτα ματς με Μπορντό και Βικτόρια Πλζεν αντίστοιχα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης-Βασιλεία 1-0 (30′ Βίτσελ)
Ρούμπιν Καζάν-Λεβάντε 2-0 παρ. (100′ Ροντόν, 112′ Ντιαντιούν)
Ίντερ-Τότεναμ 4-1 (20′ Κασάνο, 52′ Παλάσιο, 75′ Γουάλας-αυτ, 110′ Αλβάρεζ/96′ Αντεμπαγιόρ)
Νιούκαστλ-Ανζί 1-0 (93′ Σισέ)
Τσέλσι-Στεάουα 3-1 (34′ Μάτα, 58′ Τέρι, 71′ Τόρες/45′ Τσιρίτσες)
Φενέρμπαχτσε-Βικτόρια Πλζεν 1-1 (44′ Ουκάν/61′ Νταριντά)
Λάτσιο-Στουτγάρδη 3-1 (6′, 8′ 87′ Κόζαν/62′ Χατζινάλ)
Μπορντό-Μπενφίκα 2-3 (74′ Ντιαμπιτέ, 91′ Ζαρντέλ-αυτ /30′ Ζαρντέλ,75′, 92′ Καρντόζο” )