Europa League, Μίλαν-Ολυμπιακός 3-1: Ήταν «Θρύλος» για 70 λεπτά, αλλά κατέρρευσε μέσα σε δέκα!

Ο Γκερέρο τον έβαλε μπροστά στο 14′, οι 6.000 οπαδοί του έκαναν το «Μεάτσα» να μοιάζει με Καραϊσκάκη, αλλά ο Ολυμπιακός πλήρωσε ακριβά τις αδράνειες στην άμυνά του – Η Μίλαν πέτυχε τρία γκολ από το 70′ έως το 79′ και πήρε τη νίκη

Η ήττα από την Τσέλσι στην πρεμιέρα του ομίλου ήταν αναμενόμενη για τον ΠΑΟΚ, αλλά το διπλό της ΜΠΑΤΕ στην Ουγγαρία κόντρα στην Βίντι έχει αλλάξει κάπως τα δεδομένα με τον Δικέφαλος να κινδυνεύει εφόσον χάσει σήμερα να βρεθεί στο -6 από τους Λευκορώοσους.

Έτσι λοιπόν ο αγώνας στην Μπορίσοβ Αρένα δεν είναι τελικός, αλλά σίγουρα είναι κομβικός για την Ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ που τον τελευταίο καιρό μπορεί να μην παίζει καλό ποδόσφαιρο, αλλά παίρνει τις νίκες.

«Αυτό που μετρά είναι οι νίκες…» υπενθύμισε χθες ο Ρουμάνος τεχνικός που ετοιμάζεται να φρεσκάρει την ενδεκάδα του (απουσιάζουν οι Ομάρ Ελ Καντουρί, Αμρ Ουάρντα), ενώ στον ΠΑΟΚ θέλουν τη νίκη και για έναν ακόμη λόγο καθώς σαν σήμερα πριν από 19 χρόνια έχασαν τη ζωή τους οι έξι φίλοι του ΠΑΟΚ στο δυστύχημα των Τεμπών επιστρέφοντας από τον εκτός έδρας αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Για έναν αντίστοιχο λόγο θέλουν τη νίκη και οι Λευκορώσοι καθώς πριν από δύο εβδομάδες (στις 22/0) «έφυγε» από τη ζωή σε ηλικία 52 ετών ο πρόεδρος της ομάδας Αντόλι Κάπσκι και όλοι στην ομάδα θέλουν να τιμήσουν τη μνήμη του.

Οσο εύκολα μπορούν να σε τιμωρήσουν στο Champions League, άλλο τόσο μπορούν να στο κάνουν στο Europa League. Πόσω μάλλον όταν αγωνίζεσαι στο Σαν Σίρο με την Μίλαν των 7 τροπαίων Champions League. Κι ο Ολυμπιακός το κατάλαβε καλά. Πως δεν αρκούν 70 λεπτά απόλυτης συγκέντρωσης για να πάρεις αποτέλεσμα και διπλό μέσα στο Μιλάνο.

Γιατί για 70 λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο ήταν μπροστά αλλά έδειχναν ότι μπορούν να διαχειριστούν το ματς. Και το έκαναν μετά το γκολ του Γκερέρο (στο 14′). Ομως η αλλαγή του Γκατούζο (Κουτρόνε στο 54′) άλλαξε τις ισορροπίες. Σε συνδυασμό με τα λάθη του Σισέ και την κατάρρευση των «ερυθρολεύκων» ήρθε η ανατροπή μέσα σε δέκα λεπτά.

Στο 70′ (Κουτρόνε), στο 76′ (Ιγκουαΐν) και στο 79′ (Κουτρόνε) το 0-1, έγινε 3-1 με τον Ολυμπιακό να μην παίρνει τίποτα από το παιχνίδι.

Με άλλους 11 ο Μαρτίνς, με 4-3-3 ο Γκατούζο

Ολοι περίμεναν αλλαγές από τον Πορτογάλο. Ο Πέδρο Μαρτίνς όμως το… τερμάτισε. Ο Πορτογάλος άλλαξε όλη την 11αδα σε σχέση με το ματς του ΠΑΟΚ την ίδια ώρα που ο Τζενάρο Γκατούζο έβαζε όλα του τα επιθετικά όπλα στο βασικό σχήμα. Και τον Ιγκουαΐν και τον Σούσο και τον Καστιγιέχο στο 4-3-3 των Ιταλών.
Στην πρώτη τελική… γκολ με Γκερέρο
Προφανώς και η Μίλαν θα έμπαινε δυνατά στο ματς. Στο Σαν Σίρο έπαιζε, ήθελε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και πίεσε για το γκολ. Και στην πρώτη φάση που δημιούργησε βρήκε γκολ, αλλά ο Καστιγιέχο ήταν οφσάιντ και σωστά ακυρώθηκε. Κι από την στιγμή που ο επιθετικός της Μίλαν έκανε το λάθος να μπει στην φάση (στη κεφαλιά του Μποναβεντούρα) στην επόμενη στιγμή ο Ολυμπιακός τιμώρησε.

Ο Κούτρης έβγαλε την τέλεια σέντρα, ο Γκερέρο πήρε την τέλεια κεφαλιά και ο Ολυμπιακός βρήκε γκολ στο Μιλάνο στο 14′.

Σωστή διαχείριση, λιγοστές απειλές

Ο Ολυμπιακός μετά το γκολ διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Nαι μεν η Μίλαν είχε την μπάλα στα πόδια της, αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο ν” απειλήσει την εστία του Σα. Μοναδική καλή φάση για την Μίλαν στο 35′ με τον Ιγκουαΐν αλλά η αντίδραση του Σα ήταν εξαιρετική.

Οπως εξαιρετική ήταν η παρουσία και της αμυντικής τετράδας στο πρώτο ημίχρονο με τον Κούτρη να τα πηγαίνει εξαιρετικά στον Σούσο, ο Σισέ να κόβει τα πάντα στον αέρα και ο Τοροσίδης να είναι εξαιρετικός στο Καστιγιέχο.

Εβαλε Κουτρόνε και το γύρισε σε 10 λεπτά

Ο Γκατούζο έψαχνε τρόπο να γυρίσει το ματς. Στο 54′ κατάλαβε πως το 4-3-3 δεν λειτουργεί και πέρασε τον Κουτρόνε δίπλα στον Ιγκουαΐν και το σύστημα σε 4-4-2…

Ο Ολυμπιακός και πάλι διαχειριζόταν την κατάσταση. Παρά το γεγονός ότι φαινόταν πως αρκετοί παίκτες μένουν από δυνάμεις (Ναουέλ, Τουρέ), εντούτοις η Μίλαν δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Σα.

Ολα αυτά όμως μέχρι το 70′. Γιατί μετά το πρώτο γκολ του Κουτρόνε ήρθε η απόλυτη κατάρρευση για τον Ολυμπιακό. Ο Ροντρίγκεζ έβγαλε την σέντρα, ο Σισέ για κάποιο λόγο έδωσε βάθος δύο μέτρων από την υπόλοιπη άμυνα και ο Κουτρόνε βγήκε στην πλάτη του για να πιάσει την κεφαλιά και να ισοφαρίσει…

Κι αντί ν” αντιδράσει ο Ολυμπιακός ήρθε το… κύμα της Μίλαν. Στο 76′ ο Ιγκουαΐν χόρεψε τον Σισέ και πλάσαρε τον Σα για το 2-1 και στο 79′ κοιμήθηκε όλη η άμυνα των «ερυθρολεύκων» με τον Κουτρόνε να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα μετά την πάσα του Τσαλχάνογλου!