Europa League: Περίπατος για Γιουνάιτεντ και Βασιλεία, οριακό προβάδισμα η Μπασακσεχίρ

Ηταν το μεγάλο φαβορί. Ηταν και στην καλύτερη φόρμα της σεζόν.

Η Γιουνάιτεντ έκανε εμφατικό πέρασμα από την Αυστρία, όπου το μείγμα βασικών-αναπληρωματικών της καθάρισε εύκολα για το 0-5 επί της Λίντσερ. Ο Ιγκάλο πήρε την ασίστ από τον Μπρούνο Φερνάντες, έκανε γκελάκια και σούταρε με δύναμη στο δεξιό παράθυρο για το 0-1 (28′).

Από δική του ασίστ ο Τζέιμς έκανε την ωραία ατομική ενέργεια για το δεύτερο (58′), ενώ ο Μάτα πήρε την κάθετη του Φρεντ (82′) και με πλασέ κλείδωσε ουσιαστικά την πρόκριση για τα προημιτελικά και κατέστησε διαδικαστική τη ρεβάνς του Μάντσεστερ.

Με το διαγώνιο του Γκρίνγουντ στις καθυστερήσεις να κάνει το καρέ και το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα αμέσως μετά στο μακρινό σουτ του Περέιρα, οι Κόκκινοι Διάβολοι έφτασαν πανηγυρικά στο 11ο διαδοχικό αήττητο ματς (8 νίκες) σε όλες τις διοργανώσεις.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ρομέρο, Μαγκουάιρ, Μπαιγί, Σο, Γουίλιαμς, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Φερνάντες (78′ Περέιρα), Μάτα, Τζέιμς (71′ Τσονγκ), Ιγκάλο (88′ Γκρίνγουντ).

Οι (τυπικά) γηπεδούχος Άιντραχτ Φρανκφούρτης έδειξε να παρασύρεται από την υποτονική κεκλεισμένων των θυρών «Komerzbank Arena» και η Βασιλεία το εκμεταλλεύτηκε. Οι Ελβετοί πέτυχαν δεύτερη σερί εκτός έδρας τριάρα μετά το ματς με τον ΑΠΟΕΛ και ουσιαστικά έκλεισαν τη θέση τους στους «8», αν φυσικά υπάρξει συνέχεια στη διοργάνωση παράλληλα με την κρίση του κοροναϊού.

Ο Κάμπο άνοιξε το σκορ στο 27’ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ, πετυχαίνοντας γκολ στην πρώτη του ευρωπαϊκή συμμετοχή και στο β’ μέρος οι Μπουά (73’) και Φράι (85’) αποτελείωσαν τους Αετούς στην αντεπίθεση.

Οριακό πλεονέκτημα η Μπασάκ απέναντι στον Ζέκα

Χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Βίστσα στο 88ο λεπτό, η Μπασάκσεχιρ πήρε το μίνιμουμ προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Κοπεγχάγη του «κάπτεν» Ζέκα. Οι Τούρκοι θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει από πιο νωρίς το σκορ, είτε με το δοκάρι του Κρίβελι στην έναρξη του ματς, είτε όταν ο Μπα βρέθηκε προ κενής εστίας δίχως να ακουμπήσει μπάλα.

Ωστόσο, ο Αφρικανός επανόρθωσε με το πέναλτι που κέρδισε από τον Βαρέλα στο 87’ κι εκτέλεσε ένα λεπτό αργότερα ο Βόσνιος συμπαίκτης του.