Europa League: Ζωντανή για πρόκριση στους «16» η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 με την Ντιναμό Κιέβου στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο αντιπάλων για τη φάση των «32» του Europa League.

Η Ένωση ήταν καλύτερη σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο και θα είχαν νικήσει αν δεν δέχονταν το γκολ από τον Τσιγκάνκοφ στο 19′, μετά από τραγικό λάθος του Μπακάκη στο αριστερό άκρο της άμυνας. Παρ” όλα αυτά η ελληνική ομάδα δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο ημίχρονο εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη δυνάμεων των Ουκρανών και πίεσε πολύ έντονα. Τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από τον Αστρίτ Αϊντάρεβιτς με κοντινή κεφαλιά στο 81′, με τον Αλβανό μέσο να έχει περάσει στο γήπεδο ελάχιστα δευτερόλεπτα νωρίτερα. Το συγκρότημα του Μανόλο Χιμένεθ πίεσε μέχρι το φινάλε αλλά δεν βρήκε το γκολ της νίκης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ έχει φτάσει τα 23 διαδοχικά παιχνίδια χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ στην Ευρώπη μετά τα προκριματικά του Champions League πέρσι το καλοκαίρι και τις ήττες από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, δεν έχει ξαναφύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Πέμπτη (22/2) στο Κίεβο κι εκεί αναμένεται να κριθούν τα πάντα.

«Βροχή» τα γκολ στα υπόλοιπα παιχνίδια

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, η Σπόρτινγκ μέσα σε οκτώ λεπτά σκόραρε τρεις φορές και νίκησε 3-1 την Αστάνα παίρνοντας επί της ουσίας την πρόκριση για την επόμενη φάση. Στους αγώνες που ξεκίνησαν λίγο αργότερα, η Μπορούσια Ντόρτμουντ σ’ ένα συναρπαστικό ματς νίκησε 3-2 την Αταλάντα με ανατροπή και γκολ του Μπατσουαγί στις καθυστερήσεις. Επίδειξη δύναμης από την Μπιλμπάο μέσα στη Μόσχα κι επικράτηση 3-1 επί της Σπαρτάκ, ενώ η Άρσεναλ «καθάρισε» την Έστερσουντ με 3-0 εκτός έδρας. Ισοπαλία και στη Βασκονία, καθώς η Σοσιεδάδ έμεινε στο 2-2 με τη Σάλτσμπουργκ. Τεράστιο «διπλό» για τη Λοκομοτίβ Μόσχας που γύρισε το ματς κι έφυγε με τη νίκη (3-2) επί της Νις στη Γαλλία. Χωρίς πρόβλημα η Μαρσέιγ διέλυσε την Μπράγκα με 3-0, ενώ με ίδιο σκορ νίκησε η Μίλαν στη Βουλγαρία τη Λουντογκόρετς.

Τεράστιο «διπλό» για τη Λειψία

Τη μεγαλύτερη νίκη της ημέρας πήρε η Λειψία που κατόρθωσε να φύγει μ’ ένα τεράστιο «διπλό» από την έδρα της Νάπολι (3-1). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αλλά τα γκολ των Βέρνερ και Μπρούμα οδήγησαν τους Γερμανούς σ’ έναν ιστορικό θρίαμβο. «Καταιγίδα» η Ατλέτικο Μαδρίτης στην Κοπεγχάγη, καθώς οι Δανοί έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά το τελικό 1-4 μαρτυρά τα πάντα. Σημαντική νίκη και για τη Σέλτικ που έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Ζενίτ. Απρόσμενη ήττα για τη Λάτσιο η οποία δεν τα κατάφερε κόντρα στη Στεάουα στο Βουκουρέστι χάνοντας 1-0. «Ανοιχτή» είναι η πρόκριση στο ζευγάρι της Παρτιζάν με την Πλζεν που έμειναν στο 1-1 στο Βελιγράδι. Τέλος, η Λιόν, έπειτα από ένα σπουδαίο παιχνίδι νίκησε στο «Ζερλάν» τη Βιγιαρεάλ με 3-1 και πλέον πήρε σαφές προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο «Μαδριγάλ» σε μία εβδομάδα. Στα συνολικά 15 ματς που διεξήχθησαν σημειώθηκαν πενήντα γκολ σε μία άκρως παραγωγική βραδιά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της φάσης των «32» του Europa League:

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 0-0

Αστάνα (Καζακστάν)-Σπόρτινγκ Λισ. (Πορτογαλία) 1-3

Νις (Γαλλία)-Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία) 2-3

Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Αταλάντα (Ιταλία) 3-2

Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)-Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία) 1-3

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 2-2

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Μίλαν (Ιταλία) 0-3

Εστερσουντ (Σουηδία)-Αρσεναλ (Αγγλία) 0-3