Γκέλα στο Καζάν για τον Παναθηναϊκο

Ήττα εκτός προγράμματος στο Καζάν υπέστη ο Παναθηναϊκός από την Ούνιξ

Τέλος στο αήττητο σερί των τεσσάρων διαδοχικών νικών μπήκε για τον Παναθηναϊκό Superfoods, ο οποίος δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ούνικς Καζάν στη Ρωσία (83-81). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν μάλιστα την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το δίποντο που επιχείρησε ο Ντιμίτρις Νίκολς στην εκπνοή βρήκε -με το ζόρι- το στεφάνι.

Οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, βρέθηκαν στο +14 (40-54 στο 22’23»), αλλά μόλις ο Κιθ Λάνγκφορντ βρήκε ρυθμό, έχασαν τον έλεγχο της κατάστασης.

Ο γκαρντ των γηπεδούχων «ζεστάθηκε» με τις συνεχόμενες βολές που έβαλε, απέκτησε αυτοπεποίθηση και μαζί με τον Λατάβιους Ουίλιαμς «σκότωσαν» τους «πράσινους», που είχαν την ευκαιρία στο τέλος να στείλουν τον αγώνα στην παράταση. Το δίποντο του Ντιμίτρις Νίκολς βρήκε όμως το σίδερο, με αποτέλεσμα η νίκη να καταλήξει στους γηπεδούχους.

Κάπως έτσι πήγε στράφι το ρεκόρ καριέρας που έκανε ο Νικ Καλάθης με 23 πόντους (8/12 δίπ., 2/4 τρίπ., 1/2 βολ.), τη στιγμή που ο Κρις Σίνγκλετον έμεινε άποντος (!) στο β” μέρος.

Ο MVP

Ο Κιθ Λάνγκφορντ κυριάρχησε στο παρκέ της Kazan Basket Hall στο β” μέρος, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη. Ο ηγέτης των γηπεδούχων είχε 9 πόντους στο α” μέρος και 18 πόντους στο β” μέρος, για να κάνει τη διαφορά. Πιο αναλυτικά, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 πόντους (με 6/11 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη και 1 τάπα σε 34’00» συμμετοχής.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε στο +14 (40-54 στο 22’33») κι έπειτα, έπεσε ο διακόπτης. Η άμυνα του «τριφυλλιού» χαλάρωσε επικίνδυνα, με αποτέλεσμα να δώσει στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να πλησιάσουν στο σκορ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι Κιθ Λάνγκφορντ και Κίνο Κολόμ είχαν μόλις 13 πόντους στο α΄μέρος του αγώνα. Πόσους έβαλαν από τη στιγμή που γύρισαν από τα αποδυτήρια; 30 πόντους! Εξ ου και η αλλαγή ρυθμού στον αγώνα και δη στη γ” περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-44, 63-65, 83-81.

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Τζόνσον 5 (1), Αντίποφ 6 (2), Λάνγκφορντ 27 (3 τρίπ., 5 ασ.), Στολ, Παραχούσκι 4, Κολόμ 16 (2), Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν, Ουίλιαμς 19 (9/14 δίπ., 9 ριμπ.).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Νίκολς 6 (2), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 13 (1), Φώτσης, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 13 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Καλάθης 23 (8/12 δίπ., 2/4 τρίπ., 1/2 βολ., 6 ασ.)