Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

GP Ιαπωνίας – RACE: Νικητής ο Lorenzo, Πρωταθλητής ο Marquez!

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Honda πανηγυρίζει την κατάκτηση του Πρωταθλήματος οδηγών της μεγάλης κατηγορίας των MotoGP, μέσα στο σπίτι της, στην πίστα του Motegi.

thumbnailΟ Marc Marquez, το παιδί θαύμα, το… ελιξίριο της νεότητας, όπως τον χαρακτηρίζουν οι άνθρωποι του HRC, εξασφάλισε μαθηματικά τον τίτλο τερματίζοντας στη δεύτερη θέση, πίσω από τον Jorge Lorenzo που έκανε τρομερό αγώνα με την Yamaha του.

Για τον 21χρονο Ισπανό, που είναι ο νεότερος αναβάτης με δύο συνεχόμενα Παγκόσμια Πρωταθλήματα στην κορυφαία κατηγορία, αυτό είναι το τέταρτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που κατακτά την τελευταία πενταετία σε τρεις διαφορετικές κατηγορίες (2010-125cc, 2012-Μοτο2, 2013 & 2014-ΜotoGP).

TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η πορεία του προς τη δόξα κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν καθώς στην εκκίνηση βρέθηκε προσωρινά έβδομος έχοντας και μια μικρή επαφή με τον Lorenzo στην πρώτη στροφή, αλλά ανέκαμψε γρήγορα ώστε να μπορέσει να πετύχει το στόχο του.

Ο Valentino Rossi ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα απ” όλους και οδήγησε τον αγώνα στην αρχή, μέχρι ο Jorge Lorenzo να πάρει τα ηνία στον 5ο γύρο και να αρχίσει σιγά σιγά να χτίζει διαφορά.

Πίσω, ο Rossi αισθανόταν καυτή την ανάσα του Marc Marquez που στο μεταξύ είχε περάσει τους Dani Pedrosa – Andrea Dovizioso.

Στον 14ο γύρο η μάχη για τη δεύτερη θέση ανάμεσα στον Doctor και τον MM93 φούντωσε με τον Ισπανό να εξαπολύει την πρώτη του επίθεση, αλλά τον πολύπειρο Ιταλό να «απαντά», χαρίζοντας οι δυο τους εκπληκτικές στιγμές αδρεναλίνης στους θεατές.

Ο Marquez επιτέθηκε και πάλι στον επόμενο γύρο μόνο που αυτή τη φορά ο Rossi δεν μπόρεσε να «απαντήσει».

Με τον Lorenzo να έχει μια διαφορά της τάξης των 2,2 δευτερολέπτων, ο Marquez δεν μπήκε στη διαδικασία να ρισκάρει για τη νίκη.

Άλλωστε κάτι τέτοιο δεν του το επέτρεψε ο «Por Fuera» που ήλεγξε τη διαφορά και όταν απαραίτητο την αύξησε κατά μερικά δέκατα.

Οι τελευταίοι γύροι έμοιαζαν με αιωνιότητα για τον Marquez που γνώριζε ότι αυτή η δεύτερη θέση του εξασφάλιζε το Πρωτάθλημα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΔΗΓΩΝ – ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ – ΟΜΑΔΩΝ

Η πτώση της καρό σημαίας βρήκε τον Lorenzo να πανηγυρίζει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του -54η της καριέρας του σε όλες τις κατηγορίες- μετά το Aragon και τον Marc Marquez να διατηρεί τα σκήπτρα του, εξασφαλίζοντας το δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του στην κορυφαία κατηγορία.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Rossi, με τον Pedrosa να είναι τέταρτος. Η μάχη για την δεύτερη θέση έχει φουντώσει με τους Rossi, Pedrosa, Lorenzo να έχουν μόλις τρεις βαθμούς διαφορά.

«Σήμερα δεν έχει σημασία ο αγώνας! Ίσως να μην οδήγησα όπως πάντα καθώς αισθανόμουν λίγο διαφορετικά. Ήταν δύσκολο να κάνω προσπεράσεις και δεν ήθελα να κάνω λάθος. Στους τελευταίους αγώνες έκανα λάθη, αλλά τελικά πήραμε το Πρωτάθλημα. Είναι απίστευτο συναίσθημα να το κατακτάς στο “σπίτι’», σχολίασε εκστασιασμένος ο Marquez που πήρε μέρος σε μια ιδιαίτερη τελετή που του ετοίμασαν οι άνθρωποι της πίστας με έναν σαμουράι και ένα σπαθί katana.

«Ο κόσμος μπορεί να πιστεύει ότι ήταν εύκολο, γιατί με βλέπει πάντα χαμογελαστό, αλλά σας εγγυώμαι ότι δεν είναι έτσι. Η πίεση ήταν τεράστια και ιδιαίτερα σε αυτό το τελευταίο κομμάτι της σεζόν στο οποίο έκανα λάθη. Γνώριζα καλά ότι ήταν σημαντικό για τη Honda να κατακτήσω το Πρωτάθλημα εδώ, στο Motegi. Όλα πήγαν καλά, ήταν ένας πολύ ωραίος αγώνας και κατάφερα να εξασφαλίσω το δεύτερο συνεχόμενο τίτλο μου στην κατηγορία, τον οποίο και αφιερώνω στην οικογένειά μου και στους οπαδούς μου. Τώρα θα ακολουθήσει μια βραδιά πανηγυρισμών. Εδώ, στην Ιαπωνία αγαπούν πολύ το καραόκε, οπότε θα διασκεδάσω τραγουδώντας το «We are the Champions»».

Ο άνθρωπος που βρίσκεται δίπλα του από τα πρώτα βήματα της καριέρας του, ο παλιός αγωνιζόμενος και Παγκόσμιος Πρωταθλητής στα 125cc το 1999, Emilio Alzamora σχολίασε: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τον Marc, τη Honda, για τον κόσμο που πίστεψε και επένδυσε σε αυτόν απ” όταν ακόμα ήταν πολύ μικρός». Τι είναι αυτό όμως που κάνει τον νεαρό Ισπανό ξεχωριστό; «Δεν είναι ένα πράγμα, είναι πολλά. Το αστείρευτο ταλέντο του, η πολύ και σκληρή δουλειά και η ταπεινότητα που τον διακρίνει. Δεν έχει αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια. Είναι ο ίδιος με αυτόν που γνώρισα όταν ήταν 12 χρόνων. Τώρα είναι 21 και εξακολουθεί να μαθαίνει από τα λάθη του».

«Eίμαστε ανταγωνιστικοί. Δεν είναι όπως στην αρχή της χρονιάς που ήμασταν πίσω από τη Honda. Ήξερα ότι θα ήταν πολύ δύσκολο να περάσω τους αναβάτες που ήταν μπροστά μου. Ο Vale ήταν πολύ δυνατός στην αρχή, αλλά κατάφερα να τον περάσω. Είναι ωραίο να νικάς μέσα στο “σπίτι” του μεγάλου σου αντιπάλου», είπε ο Lorenzo, ο οποίος αναφέρθηκε και στον Marquez: «Ήταν ο καλύτερος, το άξιζε».

«Είμαι ευχαριστημένος γιατί ήταν ένας πολύ ωραίος αγώνας. Ήταν ο αγώνας με το υψηλότερο επίπεδο έως τώρα στο Πρωτάθλημα. Ήταν δύσκoλος μέχρι το τέλος. Λυπάμαι γιατί ο Jorge και ο Marc ήταν ελάχιστα ταχύτεροι. Θα μου άρεσε να κρατήσω ανοιχτό το Πρωτάθλημα, αλλά ο Marc ήταν πολύ δυνατός, συγχαρητήρια», δήλωσε από την πλευρά του ο Rossi.

Ο poleman Andrea Dovizioso ήταν πέμπτος, τερματίζοντας 14,3 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή, ενώ ο Andrea Iannone ακολούθησε στην έκτη θέση.

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι: Stefan Bradl, Pol Espargaro, Bradley Smith και Alvaro Bautista.

Το Πρωτάθλημα συνεχίζεται το τριήμερο 17-19 Οκτωβρίου στην Αυστραλία, με τον αγώνα του Phillip Island.

Πηγή: caranddriver.gr