Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Η Λίβερπουλ νίκησε με 2-1 την Σίτι, κρατώντας τη διαφορά στο συν 5 για… την Τσέλσι

Μια εξαιρετικά σημαντική νίκη με δυο πολύ ωραία γκολ πέτυχε η Λίβερπουλ με 2-1 κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι στο «Άνφιλντ», με τους «κόκκινους» να παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα από τα τέλη Δεκεμβρίου!

Liverpool v Manchester City - Barclays Premier LeagueΑυτό το αποτέλεσμα έρχεται… κουτί στην Τσέλσι, η οποία συνεχίζει να είναι πρώτη στην βαθμολογία στο +5 από τους «πολίτες».

Η Λίβερπουλ έκανε ένα καλό πρώτο 20λεπτό και άνοιξε το σκορ με πολύ ωραίο γκολ του Χέντερσον στο 11΄. Η Σίτι κατάφερε και ισορρόπησε το ματς και είχε δοκάρι με τον Αγουέρο στο 13΄, καταφέρνοντας να φτάσει στην ισοφάριση με τον Τζέκο στο 25΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κόκκινοι» συνέχισαν να είναι ανώτεροι και πέτυχαν το 2-1 με ένα ακόμα πολύ όμορφο γκολ του Κουτίνιο στο 75΄.

«Άτυχος» για την Λίβερπουλ ο Άνταμ Λαλάνα που σκόραρε δυο φορές στο 8΄ και στο 54΄, αλλά τα γκολ του ακυρώθηκαν σωστά ως οφσάιντ.