Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Η Ντνίπρο «πάγωσε» τον Ολυμπιακό (2-0 στο Κίεβο)

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε δύο τέρμα και ελπίζει σε ανατροπή στο «Κραϊσκάκης»

oly

Κακός για άλλη μία φορά φέτος εκτός έδρας σε ευρωπαϊκό αγώνα του, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-0 από την ουκρανική Ντνίπρο στο Κίεβο, στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «32» στο Γιουρόπα Λιγκ, κάνοντας δύσκολο το έργο του ενόψει της ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης» την επόμενη Πέμπτη.

Οι παίκτες του Βίτορ Περέιρα μπήκαν με πρόθεση να «τρέξουν» τους αντιπάλους τους και να τους παρασύρουν στο παιχνίδι τους, δεδομένης της αγωνιστικής απραξίας των Ουκρανών και κατ΄ επέκταση της έλλειψης ρυθμού, μιας και το τελευταίο παιχνίδι της Ντνίπρο ήταν στις 6 Δεκεμβρίου 2014!

Παρόλα ταύτα την πρώτη τελική προσπάθεια ο Ολυμπιακός κατέγραψε στο 21ο λεπτό με ένα σουτ του Μήτρογλου που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και αυτή ήταν όλη κι όλη η μοναδική αξιόλογη φάση στο παιχνίδι έως το 45ο λεπτό, όταν το συρτό σουτ του Μασουακού εκτός περιοχής απέκρουσε ο Μπόικο.

Κι ενώ η πειραϊκή ομάδα ξεκίνησε το ίδιο επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον τερματοφύλακα της Ντνίπρο να μπλοκάρει την κεφαλιά του Σαντάνα στο 49΄, στο επόμενο λεπτό οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ εντελώς αναπάντεχα, όταν το σουτ του Κάνκαβα (εκτός περιοχής) βρήκε στον Βραζιλιάνο στόπερ και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Ρομπέρτο.

Η κακοτυχία είχε όμως συνέχεια για τον Ολυμπιακό, αφού στο 54΄ και σε φαινομενική ακίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Ροτάν από αριστερά υπήρξε κάκιστη αμυντική αντίδραση, η μπάλα πέρασε από Μανιάτη και Σιόβα που δεν μπόρεσαν να διώξουν και κατέληξε στα δίχτυα του αιφνιδιασμένου Ρομπέρτο για δεύτερη φορά!

Μια φυσιολογική και αναμενόμενη εξέλιξη θα ήταν η αντίδραση της ομάδας που είναι, θεωρητικά, ανώτερη και πρέπει να σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ ενόψει της ρεβάνς. Κάτι τέτοιο όμως όχι μόνο δεν έγινε ποτέ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κινδύνεψαν να δεχθούν και τρίτο γκολ, όταν στο 76΄ ο Κονοπλιάνκα σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Εν ολίγοις, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε απόψε χωρίς φρεσκάδα, χωρίς ενέργεια αλλά και «αδιάβαστος» απέναντι σε μια ομάδα που, υποτίθεται, βρισκόταν εκτός ρυθμού, κι όλα αυτά ενώ την Κυριακή έπεται το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Στο τέλος του αγώνα η πειραϊκή ομάδα διαμαρτυρήθηκε για το ακυρωθέν γκολ του Μήτρογλου, με τον διαιτητή να έχει καταλογίσει επιθετικό φάουλ στον σκόρερ.