Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Ήττα στο τέλος για ΠΑΟ – Έχασε και τον Γκιστ

Πάλεψε μέχρι το τέλος απέναντι στη Ρεάλ ο Παναθηναϊκός, αλλά τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στη Μαδρίτη με 84-87, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ελληνική ομάδα έκανε μεγάλο ματς, όπως και στη Ρωσία απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά τελικά δεν κατάφερε να φύγει με το μεγάλο «διπλό», για δύο λόγους. Πρώτα-πρώτα, διότι ο κορυφαίος του παίκτης στο ματς, ο Τζέιμς Φελντέιν (19 πόντους με 6/7 τρίποντα) εξελίχθηκε σε «μοιραίο» στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, όταν έκανε δύο λάθη κι έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες της Ρεάλ να κρατήσουν στην κατοχή τους τη μπάλα.

Ο δεύτερος λόγος ήταν ο Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 30 πόντους (4/6 τρ.). Ο διεθνής Ισπανός γκαρντ ήταν κυριολεκτικά «μια ομάδα μόνος του» και ήταν εκείνος που στα καθοριστικά σημεία του αγώνα με μεγάλα καλάθια κράτησε «όρθια» τη «βασίλισσα».

Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ γνώρισε την 3η ήττα σε 7 ματς δύο 24ωρα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο κλειστό του ΟΑΚΑ (Παρασκευή). Παιχνίδι, που εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου θα χάσει ο Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος τραυματίστηκε στην 4η περίοδο κι αποχώρησε από το παρκέ με τη βοήθεια των συμπαικτών του.
Εκτός του Φελντέιν, εξαιρετικός ήταν σε ένα ακόμη ματς ο Νικ Καλάθης με 15 πόντους, αλλά και 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ, καθώς και ο Γιάννης Μπουρούσης που τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Φόβος για Γκιστ στον Παναθηναϊκό

Ο άσος του Παναθηναϊκού έπεσε στο παρκέ σε μια αμυντική προσπάθειά του, στην τελευταία περίοδο και χρειάστηκε να τον σηκώσουν καθώς δεν μπορούσε να το κάνει μόνος του.

Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ έχει ήδη μεταβεί σε νοσοκομείο της Μαδρίτης προκειμένου να υποβληθεί σε εξετάσεις στο ισχίο και τη λεκάνη, καθώς εκφράζεται φόβος ότι ο τραυματισμός είναι αρκετά σοβαρός.