Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Κόλλησε στο μηδέν (0-0) η Εθνική στη Βουδαπέστη!

Ακόμα πιο δύσκολα έγιναν τα πράγματα για την Εθνική ομάδα έπειτα από το 0-0 με την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη, καθώς παρέμεινε καθηλωμένη στην τελευταία θέση του ομίλου.

ÊÏÍÅ   ÏÕÃÃÁÑÉÁ - ÅËËÁÄÁ(ÐÑÏÊÑÉÌÁÔÉÊÁ ÃÉÏÕÑÏ 2016) KONE  HUNGARY - GREECE(EURO 2016 QUALIFIERS)Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε, είχε πάθος, πείσμα, ένταση στο παιχνίδι και αποφασιστικότητα να διεκδικήσει τη νίκη, απέναντι σε μια ομάδα για την οποία πολλά λέγονταν πριν το ματς. Στην πράξη, όμως, αποδείχθηκε υποδεέστερη της «γαλανόλευκης» και μόνο στα τελευταία λεπτά του ματς, τότε που οι διεθνείς μας είχαν… κατασκηνώσει στην περιοχή του Κίραλι, απείλησαν σοβαρά τον Καρνέζη.

Ο Σέρχιο Μαρκαριάν στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Εθνικής ομάδας προτίμησε να πάει σε μια πιο «ασφαλή» επιλογή στην ενδεκάδα, ξεκινώντας τον Κυριάκο Παπαδόπουλο αντί του Ταχτσίδη και τοποθετώντας τον σε θέση κεντρικού μέσου με αρμοδιότητες τρίτου στόπερ στην ουσία. Με αυτόν τον τρόπο αφενός «γέμιζε» τη μεσαία γραμμή, αφετέρου στις «στημένες» φάσεις της Ουγγαρίας είχε ακόμα ένα ψηλό κορμί για την ανασταλτική λειτουργία.

Τοροσίδης και Σταφυλίδης έπαιξαν στα άκρα της άμυνας με Μανωλά-Παπασταθόπουλο στο κέντρο, Σάμαρης και Κονέ πλαισίωσαν τον Παπαδόπουλο στα χαφ, Χριστοδουλόπουλος (αριστερά) και Φετφατζίδης (δεξιά) είχαν αναλάβει τις πτέρυγες, με τον Αθανασιάδη στην κορυφή της επίθεσης.

Αυτό το σχήμα δικαίωσε στο… 99% τον Ουρουγουανό, μιας και η εικόνα της Εθνικής μας ήταν απόλυτα βελτιωμένη σε σχέση με αυτή των πρώτων τεσσάρων αγώνων στον όμιλο. Ήταν ΟΜΑΔΑ, με αρχή και τέλος, κι όχι ένα συνονθύλευμα παικτών που δεν είχαν ρόλους μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Η κυκλοφορία της μπάλας ήταν σίγουρη, η άμυνα είχε σταθερότητα και σιγουριά, οι μέσοι έκαναν παιχνίδι και τροφοδοτούσαν με «καθαρό μυαλό» τα εξτρέμ. Το μοναδικό σημείο όπου τα πράγματα δεν κυλούσαν όπως ήθελε ο Μαρκαριάν, ήταν στην κορυφή της επίθεσης. Όχι λόγω αδυναμίας του Αθανασιάδη στο τελείωμα των φάσεων, αλά είτε διότι η μπάλα δεν έφτανε σ” αυτόν, είτε διότι τον προλάβαιναν οι Μαγυάροι.

Έμφαση στην άμυνα για τους Ούγγρους

Στο 4′ ο Τοροσίδης δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής, όμως αστόχησε. Στο 11′ και πάλι ο αρχηγός της Εθνικής απείλησε, αυτή τη φορά με κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Κονέ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήταν στο 13′ με την άστοχη κεφαλιά του Γιούχαζ, ενώ στο 20′ ο Καρνέζης έπεσε στη δεξιά γωνία του κι απέκρουσε τη μπάλα στο σουτ του Ντζούντζακ. Στο 24′ ήταν η σειρά του Γκέρα να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως αστόχησε, ενώ στο 38′ ο Καρνέζης δεν είχε δυσκολία να μπλοκάρει τη μπάλα στο σουτ του Στίμπερ.

Το αυτό έπραξε στο 39′ και ο Κίραλι, όταν σούταρε ο Φετφατζίδης. Πάντως ήταν ξεκάθαρο πως οι Ούγγροι έριξαν ιδιαίτερο βάρος στην αμυντική λειτουργία τους, επιχειρώντας με αντεπιθέσεις να «χτυπήσουν» την ελληνική άμυνα.

Τρεις φάσεις σε 4′, αλλά…

Με… φόρα ξεκίνησε η Εθνική στο β” ημίχρονο, καθώς μέσα σε τέσσερα λεπτά δημιουργήθηκαν και χάθηκαν τρεις πολύ καλές φάσεις. Στο 48′ ήταν η άστοχη κεφαλιά του Κονέ έπειτα από σέντρα του Σταφυλίδη, στο 50′ ο το τακουνάκι που επιχείρησε να πιάσει ο Αθανασιάδης μέσα από τη μικρή περιοχή έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Τοροσίδη και στο 51′ το μακρινό σουτ του Φετφατζίδη, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Έπειτα από αυτό το «καυτό» τετράλεπτο, η Εθνική μπορεί να μην έκανε τελικές, όμως είχε την κατοχή της μπάλας. Ο Ντάρνταϊ, θέλοντας να κρατήσει πιο πίσω τους Έλληνες αμυντικούς που ανέβαιναν διαρκώς, άλλαξε σέντερ φορ στο 68′, με τον Νίκολιτς αντί του Σάλαϊ. Η «πρώτη κίνηση του Μαρκαριάν ήταν ο Φορτούνης αντί του Χριστοδουλόπουλου στοπ 69′, ενώ στο 70′ ο Άνταμ Πίντερ του Λεβαδειακού πήρε τη θέση του Ελέκ στη μεσαία γραμμή των γηπεδούχων.

Ρίσκαρε ο Ουρουγουανός…

Ο Σέρχιο Μαρκαριάν έπαιξε τα τελευταία του χαρτιά στο 77′, με τους Κατσουράνη και Γιαννιώτα να παίρνουν τις θέσεις των Κονέ και Φετφατζίδη. Μάλιστα η εντολή στον εξτρέμ του Αστέρα Τρίπολης ήταν να πηγαίνει στο «ένας με έναν» με τον Λεάντρο που είχε κάρτα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ούγγροι αποφάσισαν να βγουν από την… περιοχή τους και προσπάθησαν να απειλήσουν την ελληνική εστία, όμως οι διεθνείς μας δεν έδιναν… δικαιώματα στους γηπεδούχους. Εντούτοις όσο προσεγγίζαμε το 90′, οι Οϋγγροι ξεκάθαρα έπαιζαν με τον χρόνο, κι αναζητούσαν μια ευκαιρία για να πάρουν το ματς. Κι είχαν δύο από δαύτες, στο 87′ με το μακρινό σουτ του Πίντερ (ο Καρνέζης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ) κι ένα λεπτό αργότερα με τον Νίκολιτς (κατόρθωσε να στείλει τη μπάλα άουτ από το… ένα μέτρο!

Στα τελευταία λεπτά, πάντως, το άγχος κυρίευσε τους διεθνείς μας, οι οποίοι επιχειρούσαν να φτάσουν στην περιοχή των Ούγγρουν μόνο με σέντρες, κυρίως του Κατσουράνη, που δεν απειλούσαν τους Μαγυάρους αμυντικούς.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Κίραλι, Κάνταρ, Φιόλα, Γιούχαζ, Λεάντρο, Ελέκ (70′ Πίντερ), Ντζούντζακ, Τόζερ, Στίμπερ, Γκέρα, Σάλαϊ (68′ Νίκολιτς).

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Σταφυλίδης, Μανωλάς, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Κονέ (77′ Κατσουράνης), Χριστοδουλόπουλος (69′ Φορτούνης), Φετφατζίδης (77′ Γιαννιώτας), Σάμαρης, Αθανασιάδης.