Κολοσσός-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 78-88: Ξεχρέωσε το «γραμμάτιο» και ετοιμάζεται για Γκραν Κανάρια

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε από την Ρόδο με 88-78 κόντρα στον Κολοσσό στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Basket League και πλέον ετοιμάζεται για τη «μάχη» με την Γκραν Κανάρια την Πέμπτη για την Euroleague.

Χωρίς τους Καλάθη, Τόμας, Παπαπέτρου και τον Νίκο Παππά εκτός, αλλά και εμμονή για σουτ έξω από τα 6.75 χωρίς επιτυχία (6/27), οι «πράσινοι» επέτρεπαν στους Ροδίτες να ελπίζουν ότι μπορούν να πάρουν τη νίκη για τρία δεκάλεπτα.

Στο 4ο όμως, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν… σεβάστηκαν το ντεμπούτο του Στέργιου Κουφού στην τεχνική ηγεσία των γηπεδούχων και παρέμειναν αήττητοι σε 16 αγωνιστικές στην Α1.

Ο Κωνσταντίνος Μήτογλου, που είχε «πιάσει» το νταμπλ-νταμπλ ήδη από το πρώτο μέρος, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Λεκαβίτσιους πρόσθεσε 18 πόντους, 14 ο Κιλπάτρικ, 12 ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και 11 ο Κιθ Λάνγκφορντ.

Πρώτος σκόρερ του Κολοσσού ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς με 20 πόντους. Ο Κολοσσός μετρά πλέον 2 νίκες και 14 ήττες στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Κολοσσός έβαλε δύσκολα στον… αποδεκατισμένο Παναθηναϊκό, μετά το τζάμπολ, καθώς μετά των 3-10 των «πρασίνων» με σερί 0-8, απάντησε με επιμέρους σκορ 23-12 για να προσπεράσει με 26-22, χάρη σε 3 τρίποντα από τον Μπράουνινγκ, 1 του Κάρτερ και 1 του Παπαδάκη! Ο Μήτογλου μείωσε σε 26-24, αλλά ήταν η σειρά του Γεωργαλλή να ευστοχήσει έξω από τα 6.75, 29-24, που ήταν και το σκορ της 1ης περιόδου.

Επί 6 λεπτά στη 2η περίοδο, ο Κολοσσός έβρισκε τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες από Κιλπάτρικ, Λάνγκφορντ και Λεκαβίτσιους. Ο τελευταίος ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα ξανά στους «πράσινους», με 2/2 βολές, 41-42. Ο Λιθουανός διαμόρφωσε και το 41-44 για να διαμορφώσουν οι Λάνγκφορντ και Καλαϊτζάκης, από πλευράς Παναθηναϊκού, το 43-47 του ημιχρόνου.

Οι Ροδίτες είχαν 12 πόντους και 4 ριμπάουντ από τον Τσούπκοβιτς, 11 πόντους από τον Μπράουνινγκ και 7/16 τρίποντα! Στον αντίποδα, ο Κωνσταντίνος Μήτογλου είχε… προλάβει να σημειώσει νταμπλ-νταμπλ, με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ στο α΄ μέρος, ο Λεκαβίτσιους μετρούσε 10 πόντους και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο 7.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια λόγω των καλύτερων ποσοστών της σε βολές (9/15 έναντι 4/6 του Κολοσσού), σε δίποντα (16/26 έναντι 9/16 της ομάδας του Κουφού), αν και τα «έσπαγε» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, με 2/11!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν άργησε να προηγηθεί με +8, 46-54 (Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Αντετοκούνμπο, Γκιστ), ενώ ξέφυγε και με +10, 48-58, στο 27ο λεπτό.

Ο Κολοσσός είχε κάθε λόγο να παλέψει για τη νίκη απέναντι στον αήττητο Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ λόγω της δυσχερούς θέσης στην οποία βρίσκεται στο βαθμολογικό πίνακα. Έτσι, με σερί 9-0 έριξε την τιμή της διαφοράς στο -3 (55-58), με 2 βολές του Τσούπκοβιτς, λέι απ του Μαυροειδή και τρίποντο του Δημάκου.

Ακολούθησαν… τέσσερα διαδοχικά τρίποντα, δύο από τον Κιλπάτρικ (55-61 και 61-64) και δύο για τον Κολοσσό, από Παπαδάκη (58-61) και Δημάκο (61-61), ενώ ο Λεκαβίτσιους με drive, διαμόρφωσε το σκορ της 3ης περιόδου, 61-66.

Στην 4η περίοδο, όμως οι όποιες ελπίδες του Κολοσσού για θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδας… εξανεμίστηκαν! Με επιμέρους σκορ 5-17, ο Παναθηναϊκός… πάτησε γκάζι και… εξαφανίστηκε, 66-83, στα πρώτα 5 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου!

Δεν ήταν μόνο η πίεση στην άμυνα, αλλά κυρίως η πολυφωνία στην επίθεση σε αυτό το τελευταίο δεκάλεπτο που χάρισε το θετικό αποτέλεσμα στους «πράσινους».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-24, 43-47, 61-66, 78-88
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Στέργιος Κουφός): Τσούπκοβιτς 20 (3), Δημάκος 9 (2), Ντιγγκς 4, Πίνκστον 12, Κάρτερ 3 (1), Μαυροειδής 3, Γεωργάκης, Μπιλλής 2, Γεωργαλλής 5 (1), Παπαδάκης 6 (2), Μπράουνινγκ 14 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Ρικ Πιτίνο): Βουγιούκας 8, Μήτογλου 16, Αντετοκούνμπο 12 (1), Λεκαβίτσιους 18 (2), Κιλπάτρικ 14 (2), Παπαγιάννης, Γκιστ 6, Καλαϊτζάκης 1, Λάνγκφορντ 11 (1), Πέιν 2.