Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Κύπελλο Αγγλίας: Πρόκριση με 7αρα για την Μάντσεστερ Σίτι

Όπως αναμενόταν, μετά τη νίκη που την έβαλε ξανά στη μάχη του τίτλου στην Premier League, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε όρεξη και έκανε κομμάτια στο Etihad την άτυχη, Ρόδεραμ.

Οι Πολίτες είχαν έξι διαφορετικούς σκόρερ στον αγώνα και πρωταγωνιστή τον Γκουντογκάν, ο οποίος έδωσε τέσσερις ασίστ στην αναμέτρηση. Στέρλινγκ (12′) και Φόντεν (43′) πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ για τους γηπεδούχους και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έγινε το 3-0 με αυτογκόλ.

Νωρίς στην επανάληψη ο Γκαμπριέλ Ζεσούς έκανε το 4-0 και ακολούθησαν τρεις ασίστ του Γκουντογκάν σε Μαχρέζ (73′), Οταμέντι (78′) και Σανέ (85′) για να διαμορφωθεί το τελικό 7-0.

*Στα άλλα ματς, αν και προηγήθηκε η Φούλαμ έχασε 1-2 από την Ολνταμ, ενώ η Γουότφορντ πέρασε από την έδρα της Γουόκινγκ (0-2).