Μάντσεστερ Σίτι – Σάλκε 7-0

Καταιγιστική! Η Σίτι ήταν απίθανη, μοναδική, διέλυσε με 7-0 τη Σάλκε κι έδειξε τα δόντια της ενόψει της συνέχειας του Champions League. Εξι διαφορετικοί σκόρερ για τους Πολίτες.

Ο Πεπ συνέχισε την εντυπωσιακή παράδοση στα εντός με Γερμανούς (6 στα 6), αλλά δεν μπορούσε να πιστέψει πως η Σίτι θα έκανε το πιο αποτελεσματικό ματς της χρονιάς. Οι Πολίτες διέλυσαν με 7-0 τη Σάλκε και βρέθηκαν με εκκωφαντικό τρόπο στα προημιτελικά του Champions League, με τους Γερμανούς να… βυθίζονται! Δυο γκολ ο Αγουέρο, τρεις ασίστ ο Σανέ.

Η Σίτι μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε τους Γερμανούς για ένα γρήγορο γκολ, με τη Σάλκε να κρατά κλειστούς διαδρόμους. Στο 14ο λεπτό οι Πολίτες είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Στέρλινγκ μοίρασε στον Αγουέρο, αλλά το πλασέ βρήκε στο δοκάρι. Η κατοχή για τους γηπεδούχους έφτασε στο 75%, αλλά μέχρι το πρώτο ημίωρο δεν έκανε άλλη φάση! Ωστόσο, στο 32′ η Σίτι κέρδισε πέναλτι, όταν ο Μπρουμά ανέτρεψε τον Μπερνάλντο και με τη βοήθεια του VAR ο Αγουέρο βρέθηκε στην άσπρη βούλα, απ΄ όπου δεν αστόχησε! Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε οι Πολίτες… διέλυσαν κάθε ελπίδα των Γερμανών για ανατροπή! Στο 38′ ο Στέρλινγκ με τακούνι βρήκε τον Αγουέρο και ο Αργεντίνος πέτυχε το 2-0! Ηταν το 11ο του τέρμα στα επτά τελευταία με γερμανικές ομάδες στο Champions League! Στο 43′ ήρθε και το τρίτο χτύπημα, με εξαιρετικό διαγώνιο του Σανέ!

Κι αν το τελευταίο δεκάλεπτο του α” μέρους ήταν άσχημο για τους Γερμανούς, το β” ημίχρονο ήταν εφιαλτικό!!! Στο 53′ το τέρμα του Σανέ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, αλλά τρία λεπτά αργότερα δεν έγινε το ίδιο με το γκολ του Στέρλινγκ. Το VAR δικαίωσε τον φορ της Σίτι που πέτυχε το 4-0, φτάνοντας έτσι τα έξι γκολ στα επτά τελευταία παιχνίδια του. Ο Γκουαρδιόλα πέρασε Φόντεν, Ζεσούς, αλλά οι παίκτες του συνέχισαν στον ίδιο εντυπωσιακό ρυθμό! Στο 72ο λεπτό ο Σανέ γύρισε ωραία και ο Μπερνάρντο με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 5-0. Θέση στον πίνακα τον σκόρερ πήρε και ο Φόντεν, ο οποίος με άψογο πλασέ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο Champions League. H Σίτι δε σταμάτησε εκεί, αφού στο 84′ ο Ζεσούς διαμόρφωσε το 7-0. Οι Πολίτες βρέθηκαν με εντυπωσιακό τρόπο στους «8» του Champions League και οι Γερμανοί τα… άκουσαν από τους οπαδούς τους για τον ντροπιαστικό αποκλεισμό!

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Λαπόρτ (72’ Ντελφ), Γουόκερ, Ντανίλο, Ζιντσένκο, Γκουντογκάν, Ντ. Σίλβα (64’ Φοντέν), Μπ. Σίλβα, Σανέ, Στέρλινγκ, Αγουέρο (64’ Ζεσούς)

Σάλκε: Φάρμαν, Σανέ, Σταμπουλί, Μπρούμα, Οστσίπα, Σερντάρ, ΜακΚένι (74’ Μεντίλ), Μπουργκστάλερ (79’ Τόιχερτ), Μπενταλέμπ, Κονοπλιάνκα, Εμπολό (69’ Σκρίμπσκι)