Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Ματσάρα στη Μόσχα, έκανε το 1-0 η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ τα χρειάστηκε στη Μόσχα από την εξαιρετική Μπασκόνια, αλλά τελείωσε το ματς με σερί 10-0 και επικράτησε με 98-90, σημειώνοντας την 11η σερί εντός έδρας νίκη επί της βασκικής ομάδας.

Άλλο η κανονική περίοδος και άλλο τα Playoffs. Αυτό έγινε κατανοητό από το ξεκίνημα της σειράς μεταξύ της ΤΣΣΚΑ και της Μπασκόνια, καθώς η πρωταθλήτρια Ευρώπης χρειάστηκε να κλείσει το παιχνίδι με 10-0 στα τελευταία δύο λεπτά προκειμένου να νικήσει τη μαχητική Μπασκόνια 98-90 και να πάρει προβάδισμα στη σειρά με 1-0.

Η ρωσική ομάδα επέκτεινε παράλληλα και την ευνοϊκή παράδοση που έχει απέναντι στη Μπασκόνια, την οποία έχει νικήσει στις τελευταίες 11 αναμετρήσεις τους στη Μόσχα. Η τελευταία νίκη της Μπασκόνια στη Ρωσία επί της ΤΣΣΚΑ σημειώθηκε πριν από περίπου 12 χρόνια, στις 6/5/2005.

Ο MVP

Ο Μίλος Τεόντοσιτς δεν “πατούσε” καλά στο γήπεδο επί 18-19 λεπτά. Όταν έπρεπε όμως κάποιος να βγει μπροστά, ήταν ο Σέρβος σούπερ σταρ, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους με 2/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/6 ελεύθερες βολές, εκ των οποίων τους 18 μετά το 19ο λεπτό. Ο Τεόντοσιτς ξεπέρασε μάλιστα στο ίδιο παιχνίδι τον Μάρκους Μπράουν σε πόντους, ανεβαίνοντας στην 3η θέση του ιστορικού πίνακα με 2.748.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι 6.986 θεατές που βρέθηκαν στη Μέγκασπορτ Αρίνα ίσως να… αγχώθηκαν λίγο παραπάνω από τον τρόπο με τον οποίον νίκησε η ΤΣΣΚΑ, ωστόσο παρακολούθησαν καταπληκτικό παιχνίδι. Ενδεικτικό είναι ότι οι δύο ομάδες μοίρασαν συνολικά 44 ασίστ, με τη Μπασκόνια να έχει μάλιστα περισσότερες (23) από την ΤΣΣΚΑ (21).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Μπασκόνια βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 90-88 και απέμεναν δύο λεπτά για τη λήξη, όταν ανέλαβαν δράση οι δύο σταρ της ΤΣΣΚΑ. Ο Τεόντοσιτς έκανε το σκορ 91-90 με τρίποντο, ακολούθησε προσωπική ενέργεια και λέι-απ του Ντε Κολό και από εκεί και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία ολοκλήρωσε το ματς με σερί 10-0.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Την πρώτη φορά που η ΤΣΣΚΑ και η Μπασκόνια αναμετρήθηκαν κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου στη Μέγκασπορτ Αρίνα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε περίπατο από την αρχή έως το τέλος. Η πρώτη αναμέτρηση τους για τα Playoffs, πάντως, δεν είχε καμία σχέση με το παιχνίδι της 25ης Νοεμβρίου, όταν οι Ρώσοι σάρωσαν την ομάδα του Σίτο Αλόνσο 112-84. Η Μπασκόνια μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι της και το έκανε επί 40 λεπτά, παρότι στο 8′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-10. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν στο 16′ (33-35) για πρώτη φορά μετά το 2ο λεπτό (4-7) και κρατήθηκαν κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έχοντας έτοιμη την απάντηση σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων να ξεφύγουν στο σκορ. Αυτό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Η ΤΣΣΚΑ “έχτισε” διαφορά εννέα πόντων στο 27′ (58-49) και την ανέβασε ακόμα περισσότερο στο 29′ (72-60), ωστόσο η Μπασκόνια δεν παρέδωσε τα όπλα. Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο κατάφερε να ροκανίσει πολύ γρήγορα τη διαφορά με τον Σέιν Λάρκιν να είναι ασταμάτητος και στο 35′ ισοφάρισε το σκορ (80-80) έπειτα από πάρα πολλή ώρα. Η Μπασκόνια προηγήθηκε μάλιστα (84-85) με 3’46» να απομένουν και 2’08» πριν από τη λήξη είχε ακόμα το προβάδισμα με (88-90). Κάπου εκεί “μίλησαν” τα μεγάλα αστέρια της ΤΣΣΚΑ. Ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς και ένα λέι-απ του Ντε Κολό έκαναν το σκορ 93-90 και οι Μοσχοβίτες δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, αφού η Μπασκόνια έχασε τις τελευταίες πέντε επιθέσεις της.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-40, 72-62, 98-90