«Μαύρη» νύχτα στη Μόσχα για τον Παναθηναϊκό Superfoods

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν έπαιξε καθόλου καλά στην έδρα της Χίμκι και μοιραία ηττήθηκε με 78-61.

Οι «πράσινοι» αντιστάθηκαν μέχρι το 15′ όταν πλησίασαν σε 30-27 με βολές του Ίαν Βουγιούκα. Ωστόσο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έχασε τον έλεγχο στη συνέχεια κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάνει με διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο (46-31).

Η προσπάθεια που έγινε για να μαζευτεί κάπως το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε αντίκρυσμα καθώς ένα τρίποντο του Άντονι Γκιλ από το κέντρο διαμόρφωσε το 63-46 που ήταν το αποτέλεσμα μετά από τριάντα λεπτά αγώνα. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά και το ματς τελείωσε με 78-61. Ο Αλεξέι Σβεντ σκόραρε είκοσι πόντους για τους νικητές, ενώ για τον Παναθηναϊκό Superfoods πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρις Σίνγκλετον με 14. Το ντεμπούτο τους στη φετινή Euroleague πραγματοποίησαν για την ελληνική ομάδα ο Μάικ Τζέιμς και ο Άντριαν Πέιν.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε άτυπη ρεβάνς από την Μπαρτσελόνα, για τον χαμένο τελικό του ισπανικού Κυπέλλου πριν λίγες ημέρες και τη διέλυσε στην Καταλονία με 101-74. Άνετα πέρασε από την Κωνσταντινούπολη η Ζαλγκίρις, νικώντας 86-70 την Εφές, ενώ η Μπάμπεργκ με τον Ηλία Καντζούρη στον πάγκο της νίκησε εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα (86-62).