Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Με γκολ… sec του Τόρες (σε α” και β” ημίχρονο), η Ατλέτικο πέταξε έξω από το Κύπελλο την Ρεάλ (2-2)!

Το όνειρο του Φερνάντο Τόρες με την επιστροφή του στη Μαδρίτη για λογαριασμό της Ατλέτικο, έγινε πραγματικότητα. Ο “ξανθός”, πλέον, σκόρερ… υπέγραψε το 2-2 της ομάδας του και την είδε να παίρνει την πρόκριση για τους «32» του Κόπα Ντελ Ρέι, πετώντας στο καναβάτσο την Ρεάλ.

Atletico Madrid's Fernando Torres celebrates after scoring his second goal during their King's Cup round of 16 second leg soccer match in MadridΟ Τόρες σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», με το πρώτο γκολ να έρχεται στα 46 δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου και το δεύτερο στα 36 δευτερόλεπτα του δευτέρου!

Η ισοφάριση του Σέρχιο Ράμος στο 20′ έδωσε άγρια ομορφιά στο ματς, με τους «μπλάνκος» να σφυροκοπούν αλύπητα την εστία του Ομπλακ αλλά μια μαγική δύναμη είχε απλώσει ένα προστατευτικό δίχτυ. Αμέτρητα σουτ της Ρεάλ έβρισκαν τους παίκτες της Ατλέτικο και δεν πήγαιναν στα δίχτυα.

Ολα άλλαξαν με το 1-2 (στα 36 δευτερόλεπτα του β” μέρους!). Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 54′ ισοφάρισε σε 2-2, αλλά ήδη όλα είχαν τελειώσει. Η Ρεάλ προσπάθησε άλλο λίγο αλλά πλέον είχε ένα βουνό να ανέβει και δεν μπορούσε καν να το πιστέψει…

ΡΕΑΛ Μ.: Νάβας Καρβαχάλ, Πέπε (58′ Βαράν), Ράμος, Μαρσέλο, Ισκο, Κρόοζ, Χάμες Ροντρίγκες (72′ Χεσέ), Μπέιλ, Μπενζεμά, Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ.: Ομπλακ, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοδίν, Σικέιρα, Σουάρεθ, Τιάγκο, Ραούλ Γκαρθία (81′ Χιμένες), Γκριζμάν (73′ Γκάμπι), Κόκε, Τόρες (57′ Αρντά Τουράν).