Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με σούπερ Σλούκα 80-60 ο Ολυμπιακός το Ρέθυμνο

Ο Ολυμπιακός έχοντας τον Κώστα Σλούκα σε τρομερή κατάσταση, επικράτησε του Ρεθύμνου με 80-60.

ÓËÏÕÊÁÓ   ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ  SLOUKAS   OLYMPIAKOS - RETHIMNO (BASKET LEAGUE 2014-2015)Οι «Ερυθρόλευκοι» από την δεύτερη περίοδο και μετά «μπήκαν» στο ματς, και με τον Έλληνα γκαρντ να οργανώνει άψογα την ομάδα του Πειραιά, παίρνοντας την νίκη με πολύ εύκολο τρόπο. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Σλούκας με 13 πόντους και 11 ασίστ, με άξιους συμπαραστάτες τους Λοτζέσκι και Πρίντεζη με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ για το Ρέθυμνο κανείς δεν ξεπέρασε τους 10 πόντους.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και χτυπώντας κυρίως στο ένας εναντίον ενός με τον Κάουνσιλ να έχει 8 πόντους, έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-21. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός «μπήκε» στην αναμέτρηση και τρέχοντας το γήπεδο, έκανε το σκορ 36-28, με ένα επιμέρους 21-7, χάρη στον εκπληκτικό Κώστα Σλούκα (8 πόντοι, 7 Ασίστ). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 43-37.

Στην αρχή του δευτέρου μισού της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με τον Ολυμπιακό, χάρη σε ένα ξέσπασμα του στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, έκανε το σκορ 61-50. Στο τέλος ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, παίρνοντας μια εύκολη νίκη με 80-60, χαρίζοντας παράλληλα σκορ και θέαμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-37, 61-50, 80-60

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6 (11 ριμπάουντ), Ντάνστον 8, Σπανούλης 8, Ντάρντεν 8 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου, Σλούκας 13 (1/2 τρίποντα, 11 ασίστ), Λαφαγιέτ 3 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λοτζέσκι 14 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Χριστοδούλου, Πριντεζης 13 (2), Μάντζαρης 3 (1/1 τρίποντα, 4 ασίστ), Καββαδάς 3.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9 (1/6 τρίποντα), Σχίζας, Κουμπούρας 8, Σάφτενααρ 9 (1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κάουνσιλ 8, Άλεν 4, Καλαμπόκης 6, Φαγιέ 6 (8 ριμπάουντ), Σίνης, Χείλαρης 2, Κράβιτς 8, Δουλγεράκης.

Πηγή: basketblog.gr