Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μια ακόμη βραδιά ονείρου για τον μπασκετικό Άρη (78-77 τον ΠΑΟΚ)…

Μια… ονειρεμένη εβδομάδα έκλεισε ο Αρης νικώντας για δεύτερη φορά τον ΠΑΟΚ, αυτή μάλιστα μέσα στην Πυλαία με σκορ 78-77 και επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή αγωνιστική του κατάσταση.

No 716992Οι κιτρινόμαυροι κυριάρχησαν για 30 λεπτά, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας σε εκπληκτική βραδιά τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ και πήραν μια δίκαιη νίκη αν και στο τελευταίο δίλεπτο έδειξε τάσεις… αυτοχειρίας που δε πρόλαβε όμως να εκμεταλλευτεί ο ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Με αιχμές του δόρατος τους Κάρτερ και Βον και με καλή άμυνα που εξουδετέρωσε τα περισσότερα ατού του Αρη και τον άφησε να βρίσκει επιθετικές λύσεις μόνο από τον Βεζένκοφ, προηγήθηκε με 19-10 στο 7′ και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 21-15.

Στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Ο Βεζένκοφ βρήκε συμπαραστάτες τους Ριντ και Πάσαλιτς, το δίδυμο ψηλών με Χαρίση και Σίμτσακ έδεσε την άμυνα του Αρη που έγινε πολύ αποτελεσματική γυρνώντας σε ζώνη και στέρησε τις λύσεις από τον ΠΑΟΚ κι έτσι οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισε σε 30-30 στο 15′, προηγήθηκαν με 39-33 στο 18′ και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα οκτώ πόντων, 43-35 και τον Βεζένκοφ να έχει φτάσει ήδη στους 16 πόντους.

Ο Αρης όχι μόνο είχε βρει τα πατήματά του στο γήπεδο, αλλά ευτύχησε στην τρίτη περίοδο να δει τον Βεζένκοφ ακόμα πιο… σεληνιασμένο. Αυτός σκόραρε τους 12 από τους πρώτους 15 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα, αυτός μαζί με τους συμπαίκτες του ευστοχούσαν… εκνευριστικά από το τρίποντο φτάνοντας τον επληκτικό απολογσιμό του 10/17 κι έτσι ο Αρης έφτασε τη διαφορά σε διψήφα τιμή και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 63-52.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει άποντο τον Βεζέκνοφ στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταάς περιόδου, αλλά δεν κατάφερε να γίνει συνολικά απειλητικός, αφού απλά «μάζεψε» τη διαφορά στο 59-67. Οι παίκτες του Αρη είχαν καθαρό μυαλό και έπαιζαν έξυπνα, ενώ ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να περιμένει λύσεις μόνο από τον Κάρτερ.

Ο Αρης ξέφυγε με 72-59, αλλά ένα μικρό ξέσπασμα του Οντουμ με πέντε προσωπικούς πόντους, μείωσε σε 72-64 και ανάγκασε τον Πρίφτη να καλέσει σε τάιμ άουτ… ηρεμίας στο 36′.

Ο ΠΑΟΚ πλησίασε μέχρι και το 66-72, ο Πάσαλιτς έδωσε μια ανάσα στον Αρη που συνέχιζε να έχει «σιωπηλό» τον Βεζένκοφ με το παιχνίδι να έχει φτάσει στο 38′. Στο 38’50» ο Αντεγκμπόγιε έχασε δύο βολές με το σκορ να μένει 68-74, όμως στα 49» για το τέλος, ο Βον μόνος κάτω από το καλάθι δέχτηκε καθοριστικό κόψιμο από τον Νέιμικ. Ο χρόνος που απέμενε δεν έφτανε να αλλάξει τις συνθήκες του αγώνα. Μπορεί ο Αντεγκμπόγιε με μια λάθος επαναφορά και ένα αψυχολόγητο φάουλ στα 7» να έδωσε την ευκαιρία στον Τσόχλα με τρίποντο και δύο βολές να μειώσει σε 75-77 για τον ΠΑΟΚ, όμως ο Βεζένκοφ με μία βολή, έκανε το 75-78 και ο ΠΑΟΚ σε νεκρό χρόνο έκανε το τελικό 77-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-43, 52-63, 77-78.
ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 7, Κάρτερ 21 (3), Λιάπης, Τσόχλας 9 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 11 (2), Όντουμ 7 (1), Βον 18, Χαριτόπουλος 1, Σαλούστρος 3 (1).
ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 11 (5ασ.), Ριντ 11 (7ρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 6 (3ρ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 29 (4/6β., 5/9δπ., 5/10τρ., 14ρ., 3ασ.), Νέιμικ 7 (10ρ., 2κλ.), Μούρτος 2 (4ρ., 3ασ.), Σίμτσακ 1 (3ρ.), Αντεγκμπόγιε 9 (2ρ., 2ασ.).