Μονακό-Γιουβέντους 0-2: «Μεγάλη Κυρία» εναντίον «Βασίλισσας» στον τελικό του Champions League!

Με δύο γκολ του Ιγουαΐν στο 29′ και στο 59′, η Γιούβε «έστησε» πάρτι πρόκρισης στην έδρα της Μονακό και «κλείδωσε» ήδη το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της 3ης Ιουνίου στο Κάρντιφ, κόντρα στη Ρεάλ!

Το βράδυ της Τρίτης στη Μαδρίτη έλαμψε το άστρο του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος με το χατ τρικ που σημείωσε έστειλε την Ρεάλ με το ενάμιση πόδι στο Κάρντιφ.

Εκεί όπου κατά τα φαινόμενα θα βρίσκεται και η Γιουβέντους, χάρις στο δικό της άνθρωπο-γκολ, τον Γκονζάλο Ιγουαΐν ο οποίος σκόραρε δις στην έδρα της Μονακό χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του και πλέον η ‘Μεγάλη Κυρία’ ετοιμάζει βαλίτσες για την πρωτεύουσα της Ουαλίας και το επιβλητικό Μιλένιουμ.

Με τους «μπιανκονέρι» να ονειρεύονται τον τρίτο τους τίτλο αλλά και να θέλουν να πάρουν την ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του 1998 (στις 20/5/1998 στο Άμστερνταμ Αρίνα ο Μιγιάτοβιτς είχε χαρίσει τον τίτλο στους Μαδριλένους).

Ο τελικός πάντως έχει ακόμη δρόμο, αν και όπως φάνηκε σήμερα αυτή η Γιουβέντους μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τον οποιονδήποτε αντίπαλο. Με τη διαφορά ότι πέρα από… κυνική (όπως όλες οι Ιταλικές ομάδες) είναι και αποτελεσματική (έχοντας μια μεσοεπιθετική γραμμή που βγάζει φάσεις και γκολ από το πουθενά).

Με… κρύο αίμα

Σ’ αυτό το σημείο που έχει φτάσει η διοργάνωση κανείς δεν περιμένει να δει τρομερό θέαμα, ωστόσο ο αγώνας στο Luis II είχε αρκετά καλό ρυθμό κι ας του έλειψαν οι τεράστιες φάσεις.

Η Μονακό, που είχε στα νοκ άουτ ματς 3 γκολ μέσο ανά παιχνίδι γνώριζε πως το τεστ απέναντι στην άμυνα της Γιούβε ήταν το πιο δύσκολο και μέχρι να προσαρμοστεί πέρασε το πρώτο τέταρτο.

Ο δαίμονας Εμπαμπέ στο 13’ (αδύναμη κεφαλιά), αλλά κυρίως στο 16’ (πλασέ στην κίνηση) ανησύχησε τον Μπουφόν, ωστόσο ο Ιταλός πορτιέρο αντέδρασε σωστά, όπως και στην κεφαλιά του Φαλκάο στο 19’ για να ακολουθήσει δέκα λεπτά αργότερα ένα γκολ αριστούργημα από την αρχή ως το τέλος.

Η Μονακό προσπάθησε να πιέσει ψηλά, ο Ντιμπάλα με τακουνάκι «έσπασε» το πρέσιγκ ο Άλβες έπαιξε το 1-2 με τον Ιγουαΐν και ο Βραζιλιάνος με νέο τακουνάκι έβγαλε την ασίστ στον Αργεντινό που με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 0-1. Ο ορισμός της υποδειγματικής αντεπίθεσης από την αρχή ως το τέλος της…

Το γκολ ήταν ένα μεγάλο σοκ για τους γηπεδούχους που αντέδρασαν σπασμωδικά στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, κι όταν προσπάθησε να ξαναβγεί την ισορροπία της ήρθε και το τελειωτικό χτύπημα.

Στα πρώτα τρία λεπτά της επανάληψης η Μονακό είχε χαμένο τετ α τετ με τον Φαλκάο και ευκαιρία με τον Εμπαμπέ, αλλά στο 54’ το λάθος του Μπακαγιόκο (κλέψιμο Μαρκίζιο και χαμένο τετ α τετ) δεν συνέτισε τον παίκτη των Μονεγάσκων, ο οποίος στο 59’ έχασε την μπάλα από τον Πιάνιτς, ο Άλβες έκανε την σέντρα πάρε-βάλε κι ο Ιγουαΐν με προβολή πέτυχε το 0-2!

Δύο ασίστ ο Βραζιλιάνος, δύο γκολ ο Αργεντινός κι η Γιούβε πλέον αγκαλιά με την πρόκριση.

Πάντως για να φύγει από το Πριγκηπάτο χωρίς να δεχθεί γκολ, έβαλε τα χεράκια του κι ο Μπουφόν, καθώς στο 90’΄κι ενώ η Μονακό έψαχνε απεγνωσμένα το γκολ που θα άλλαζε τις ισορροπίες, ο πολύπειρος πορτιέρο απογειώθηκε και με τα ακροδάχτυλα έβγαλε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ζερμέν.

Κι αυτή ήταν η τελευταία ευκαιρία των Μονεγάσκων που πλέον καλούνται να πετύχουν μία τεράστια ανατροπή στο Juventus Stadium την ερχόμενη Τρίτη, με τους «μπιανκονέρι» να ονειρεύονται από τώρα τον 9ο τελικό, αλλά κυρίως την 3η κούπα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Οι συνθέσεις:

Μονακό (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Ζέμερσον, Γκλικ, Ντιράρ, Φαμπίνιο, Μπακαγιόκο (66′ Μουτίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα (82′ Τουρέ), Λεμάρ (67′ Ζερμέν), Μπαπέ, Φαλκάο.
Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Κιελίνι, Μπονούτσι, Μπαρτσάλι, Αλεξ Σάντρο, Ντάνι Αλβες, Μαρκίζιο (81′ Ρινκόν), Πιάνιτς (89′ Λεμινά), Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς, Ιγουαΐν (76′ Κουαδράδο).