Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Νίκη με ανατροπή ο ΠΑΟΚ (3-2 τον Πανθρακικό)

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά με δύο γκολ σε τρία λεπτά (62′, 65′) νίκησε 3-2 τον Πανθρακικό στην Τούμπα και πηγαίνει πρωτοπόρος στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

panigiriko-615x400Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να πετύχει το γρήγορο γκολ. Απείλησε στο 6′ με τον Σπυρόπουλο και το πέτυχε στο 7′ με κοντινό πλασέ του Σαλπιγγίδη, σε μια φάση στην οποία ο διεθνής επιθετικός είναι οφσάιντ και δέχεται την μπάλα από (ακούσια, ωστόσο) κόντρα – και όχι ενέργεια – σε αμυντικό του Πανθρακικού, μετά από σέντρα του Μάρτενς. Ο δικέφαλος συνέχισε να πιέζει και είχε δοκάρι στο 13′ σε κεφαλιά του Παπαδόπουλου.

Από το 15′ οι γηπεδούχοι έριξαν το ρυθμό και ο Πανθρακικός προσπάθησε σιγά-σιγά να ισορροπήσει την κατάσταση και να βγει μπροστά. Σταδιακά το κατάφερε και ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη του τελική προσπάθεια, με το σουτ του Ντιγκινί στο 32′. Μετά το 1-1 ο ΠΑΟΚ «αφυπνίστηκε» και έδειξε επιθετικότητα, δημιούργησε δύο καλές στιγμές (35′ Παπαδόπουλος, 44′ Σπυρόπουλος) αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ διατήρησε την επιθετικότητα, αλλά δεν απειλούσε και τελικά ήταν αυτός που δέχθηκε το γκολ, καθώς ο Πανθρακικός έκανε την ανατροπή και έφτασε στο 2-1 με το ωραίο γκολ του Τσουμάνη στο 55′. Ο δικέφαλος… έτρεχε και δεν έφτανε, απείλησε με τον Σαλπιγγίδη στο 59′ χωρίς να ισοφαρίσει.

Ο Αναστασιάδης έβαλε τον Περέιρα στο 61′ αντί του Σπυρόπουλου (αποδοκιμάστηκε) και είδε στο επόμενο λεπτό τον Παπαδόπουλο να ισοφαρίζει με κεφαλιά σε 2-2. Ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά, με την εκτέλεση φάουλ του Περέιρα στο 65′ (η μπάλα βρήκε το δοκάρι και «έσκασε» μέσα από τη γραμμή).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου (46′ Σκόνδρας), Σπυρόπουλος (61′ Περέιρα), Τζαβέλλας (67′ Ποζατζίδης), Βίτορ, Τζανδάρης, Γκολάσα, Κάτσε, Σαλπιγγίδης, Μάρτενς, Παπαδόπουλος.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Αθανασιάδης, Σερφά, Εμπόου, Ποτουρίδης, Τζάνης, Λαδάκης (73′ Οκάτσι), Μεχία, Τσουμάνης, Μπαϊκαρά, Ίγκορ (50′ Κάσες), Ντιγκινί (65′ Ρομέου).