Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Νίκη με ρεκόρ για τους ερυθρόλευκους

Ο Ολυμπιακός έπσπασε το ιστορικό ρεκόρ που είχε η ομάδα του Μπούκοβι περνώντας νικητής από τη Κομοτηνή με 3-4

osfp

Η νίκη έγινε το ρεκόρ επετεύχθη επόμενος στόχος η Άρσεναλ

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν 4-3 τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή για την 13η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας σπάζοντας την ιστορική επίτευξη της ομάδας του Μπούκοβι με 11 σερί νίκες που κρατούσε από τη σεζόν 1966-67.

Αυτή η νίκη όμως για τον Ολυμπιακό δεν ήρθε καθόλου εύκολα. Οι ερυθρόλευκοι λύγιζαν τον μαχητικότατο Πανθρακικό με δύο πέναλτι, το πρώτο από αυτά με λανθασμένη υπόδειξη από τον διαιτητή του αγώνα. Με αυτό οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-1 στο σκορ στο 48ο λεπτό του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση του Φορτούνη.

Είχαν προηγηθεί δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Με τον Ντουρμάζ και τον Ντιγκινί στο 14ο και 15ο λεπτό, αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το υπέρ του σκορ με γκολ (66′) του Φινμπόγκασον (από πέναλτι που σωστά καταλόγισε ο διαιτητής σε μαρκάρισμα του Καμπιάσο) και ένα του Σεμπά στο 80ο λεπτό.

Ο Πανθρακικός εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι χαλάρωσαν οι παίκτες του Μάρκο Σϊλβα και μείωσε σε 4-3 με γκολ του Ηλιάδη στο 87ο λεπτό και του Ντινκιγί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.