Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ο Χατζισαφί έσωσε στο 90′ τον Ολυμπιακό, 2-2 με τον Ατρόμητο

Σε έναν αγώνα που έχασε τρεις παίκτες λόγω τραυματισμού (Φορτούνης, Μιραλάς, Ταχτσίδης) ο Ολυμπιακός κινδύνευσε με νέα ήττα, αλλά ισοφάρισε 2-2 τον Ατρόμητο στο 90′. Αγνοούν τη νίκη για πέντε ματς οι ερυθρόλευκοι, στο -4 απ’την ΑΕΚ.

Ατρόμητος υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League, σε ένα ματς εξαιρετικά ενδιαφέρον για παραπάνω από έναν λόγους.

Τόσο οι Περιστεριώτες, όσο και οι «ερυθρόλευκοι» έρχονταν από τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό του Κυπέλλου Ελλάδας (από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αντίστοιχα), έχοντας άσχημα αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα. Χωρίς πολλά αγωνιστικά προβλήματα έφτασαν στο ματς Ατρόμητος και Ολυμπιακός, το ζητούμενο ήταν η ψυχολογία.

Ο Σπύρος Ρισβάνης παρά τις ενοχλήσεις που είχε στην ωμοπλάτη μετά το ματς με τον ΠΑΟΚ, κατάφερε να συμπεριληφθεί στα πλάνα του Νταμίρ Κάναντι, αλλά όχι και στην ενδεκάδα.

Ο τεχνικός του Ατρόμητου πήρε στην αποστολή και τον νεαρό Κωτσόπουλο, ο οποίος μπορεί να μην έχει παίξει ποτέ του σε αγώνα της πρώτης κατηγορίας, ωστόσο επιβραβεύτηκε για την εμφάνισή του στο προ ημερών ματς Κυπέλλου.

Ο Αυστριακός δεν μπορούσε να υπολογίζει στον Βόσνιο αμυντικό μέσο, Μπουσούλατζιτς, που ήταν τιμωρημένος. Εκτός έμεινε για αγωνιστικούς λόγους ο Κυριακίδης.

Στους 18 της αποστολής βρήκαν θέση οι Μίρκοβιτς, Γιαννιώτης, Καρασαλίδης, Νάτσος, Κωτσόπουλος, Μπρούνο, Ούμπιντες, Σάκιτς, Κιβρακίδης, Βασιλακάκης, Ντάουντα, Ρισβάνης, Μάντσον, Ντιγκινί, Ουάρντα, Στρούγγης, Χατζηισαΐας και Γιαννούλης.

Χωρίς εκπλήξεις η αποστολή των «ερυθρολεύκων» ενόψει της αναμέτρησης. Εκτός μάχης ήταν ούτως ή άλλως ο Ρομαό, που επιλέχθηκε να εκτίσει την ποινή του λόγω καρτών στον αγώνα του Περιστερίου.

Ο Σισέ έμεινε εκτός πλάνων, καθώς δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του στα πλευρά. Σοβαρή η απουσία και του… Όσκαρ Γκαρθία, που χειρουργήθηκε την Πέμπτη (8/2) και δεν ήταν σε θέση να κατευθύνει την ομάδα του από τον πάγκο, ρόλο που ανέλαβε ξανά ο Χρήστος Κόντης.

Ίγκορ και Σεμπά ήταν εκτός αποστολής για λόγους τακτικής. Ανδρούτσος, Μποτία, Χουτεσιώτης, Τζούρτζεβιτς, Ελαμπντελαουί, Ένχελς, Φορτούνης, Ζιλέ, Χατζισαφί, Ίβουσιτς, Ανσαριφάρντ, Κούτρης, Μάριν, Μαρτίνς, Μιραλάς, Νικολάου, Οφόε, Πάρντο, Προτό, Ταχτσίδης, ήταν η 20άδα που επιλέχθηκε για το ματς.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με «τρελό» ρυθμό και τον Ολυμπιακό να χάνει με τραυματισμό τους Φορτούνη, Μιραλάς, ο Ατρόμητος προηγήθηκε με τον Βασιλακάκη και έχασε ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν με τον Μάριν για το 1-1 του αρχικού 45λεπτου στο Περιστέρι.

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (ΕΠΣ Λάρισας)

Βοηθοί: Κυριάκος Μερκενίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας), Κωνσταντίνος Ποντίκης (ΕΠΣ Πρέβεζας)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Καρασαλίδης, Χατζηϊσαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Σάκιτς, Βασιλακάκης, Ντιγκινί, Ουάρντα, Ντάουντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Νικολάου, Χατζισαφί, Ζιλέ, Ταχτσίδης (62′ Τζούρτζεβιτς), Μάριν, Μιραλάς (λ.τ. 39′ Οφόε), Φορτούνης (λ.τ. 24′ Πάρντο), Ανσαριφάρντ.

Γκολ: 19′ Βασιλακάκης, 66′ Ντιγκινί / 28′ Μάριν

Κάρτες: 34′ Μάντσον, 53′ Καρασαλίδης, 56′ Ντάουντα, 77′ Ντιγκινί / 18′ Ταχτσίδης, 78′ Πάρντο

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ατρόμητος άγγιξε το γκολ, όταν από δεξιά ο Γιαννούλης εκτέλεσε απευθείας -και όχι ψάχνοντας τη σέντρα- ένα φάουλ, ο Προτό έχασε τελείως τη φάση και η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών της εστίας του Βέλγου!

Δύο λεπτά μετά ο Μάριν βρήκε την κίνηση του Φορτούνη στην περιοχή, που όμως δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και να εκτελέσει από πλεονεκτική θέση. Στο 10′ ο Ζιλέ έβγαλε σε θέση βολής τον Ανσαριφάρντ που έπιασε «τζούφιο» σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής και στο επόμενο λεπτό ο Προτό βγήκε γρήγορα στα πόδια του Ντάουντα, βγάζοντας από μια δύσκολη στιγμή τους Πειραιώτες.

ΔΕΝ ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ Ο ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗΣ

Ο επιθετικός του Ατρομήτου αστόχησε από το ύψος του πέναλτι στο 16′, έπειτα από γύρισμα του Γιαννούλη. Ο Βασιλακάκης όμως στο 19′ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και στη σέντρα του Ουάρντα από αριστερά, με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Προτό για το 1-0 στο Περιστέρι.

Η μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού ήταν απούσα από το ματς και ο Ντάουντα στο 22′ έφτασε μια ανάσα από το 2-0, αλλά το αδύναμο πλασέ του πρόλαβε να μπλοκάρει ο Προτό πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή!

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε στην πρώτη του αλλαγή, με τον Πάρντο να παίρνει την θέση του Φορτούνη.

ΞΥΠΝΗΣΕ ΜΕ… ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ

Οι Πειραιώτες έμοιαζαν να βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου, ο Ατρόμητος είχε τον ρυθμό και τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά από τα… βαθιά μεσάνυχτα ανέλαβε να ξυπνήσει τον Ολυμπιακό ο Γερμανός του. Την πρώτη φορά που οι Πειραιώτες αναπτύχθηκαν σωστά από τον άξονα, ο Μάριν με δυνατό δεξί σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Γιαννιώτη για το 1-1 στο 28′!

Δύο λεπτά μετά, ο Ελαμπντελαουί γύρισε από δεξιά την μπάλα παράλληλα στην περιοχή, ο Γιαννιώτης δεν μπόρεσε να τη διώξει και ο Ανσαριφάρντ δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία, κάνοντας «τσαφ»…

Στο 32′ ο Βασιλακάκης πήδηξε ξανά ολομόναχος στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, αλλά σημάδεψε την αγκαλιά του Προτό. Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό στο 39′, με τον Μιραλάς να φεύγει από το ματς αφήνοντας τη θέση του στον Οτζίτζα. Στο 42′ ο Μποτία έβαλε σωτήρια κόντρα στον Βασιλακάκη, που ήταν έτοιμος να σκοράρει το δεύτερο τέρμα του στο ματς.

Μετά από 45 λεπτά με «τρελό» ρυθμό, πολλές φάσεις, γκολ και χαμένες ευκαιρίες, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

ΜΕ 4-4-2 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΓΚΟΛ Ο ΝΤΙΓΚΙΝΙ

Το πρώτο τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε σε καμία περίπτωση τον ρυθμό και τις συγκινήσεις του πρώτου μέρους. Στο 62′ ο Ανσαριφάρντ σπατάλησε μια ακόμη ανεπανάληπτη ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι και στο ίδιο λεπτό, ο Τζούρτζεβιτς πήρε τη θέση του Ταχτσίδη και ο Ολυμπιακός πήγε σε 4-4-2.

Γκολ όμως βρήκε ο Ατρόμητος με τον Ντιγκινί στο 66′, που είδε τον Μποτία να τον… παρατηρεί μέσα στην περιοχή και με δεξί τεχνικό σουτ νίκησε τον Προτό για το 2-1! Τέσσερα λεπτά αργότερα σε ταχύτατη κόντρα, ο Προτό έσωσε την εστία του σε τετ-α-τετ με τον Ντάουντα.