Ο Μανωλάς απέκλεισε την Μπάρτσα! Ρόμα-Μπαρτσελόνα 3-0!

Ανατροπή έπος για τους Ρωμαίους που είχαν χάσει με 4-1 στην Βαρκελώνη, αλλά χάρις στο γκολ του Έλληνα αμυντικού στο 82′ πήραν απίστευτη πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League – Με δεύτερη νίκη η Λίβερπουλ΄προκρίθηκε εις βάρος της Μάντσεστερ Σίτι

Tο 4-1 της Βαρκελώνης την προηγούμενη Τετάρτη καθιστούσε το σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε ως το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, το οποίο φιλοδοξεί να κατακτήσει φέτος, ωστόσο οι «Τζιαλορόσι», με την υποστήριξη σχεδόν 65.000 φιλάθλων τους στο «Ολίμπικο», ήταν μια κλάση ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξαν το σκορ με ψύχραιμο πλασέ του Βόσνιου επιθετικού Έντιν Τζέκο στο 6ο λεπτό έπειτα από θαυμάσια μακρινή μπαλιά του αρχηγού Ντανιέλε Ντε Ρόσι και έφτασαν κοντά στο 2-0, τόσο με τον πολύπειρο διεθνή στράικερ όσο και με τον 22χρονο Τσέχο Πάτρικ Σικ.

Δώδεκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Ζεράρ Πικέ ανέτρεψε τον Έντιν Τζέκο μέσα στην περιοχή του Μαρκ-Αντρέ τερ Στέγκεν και ο 34χρονος Ντανιέλε Ντε Ρόσι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που έδωσε ο Γάλλος ρέφερι Κλεμέντ Τουρπίν, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του και μετατρέποντας σε… ροντέο το τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης. Ο Γερμανός τερματοφύλακας «απογειώθηκε» για να σταματήσει την κοντινή προβολή του νεοεισελθόντα Στεφάν Ελ Σαραουί στο 79′, όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην κεφαλιά του Κώστα Μανωλά τρία λεπτά αργότερα, η οποία «έγραψε» το τελικό 3-0.

H άχρωμη, άοσμη και άγευστη απόψε Μπαρτσελόνα απείλησε μόνο με ένα μακρινό πλασέ του Ουσμάν Ντεμπελέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο έφυγε ψηλά άουτ, και κάπως έτσι η «ατσάλινη» Ρόμα του Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο, η οποία απολύτως δίκαια αποθεώθηκε από τους εκστασιασμένους υποστηρικτές της στις εξέδρες λίγες μόλις ημέρες μετά την εντός έδρας ήττα από την Φιορεντίνα, ολοκλήρωσε μια από τις πιο εντυπωσιακές ανατροπές όλων των εποχών, επικράτησε με 3-0 της μεγάλης αντιπάλου της, «κάλυψε» την ήττα με 4-1 στην Βαρκελώνη και απολύτως δίκαια θα βρίσκεται στην κλήρωση των ημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ την Παρασκευή.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ρόμα (Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο): Άλισον – Μανωλάς, Φάτσιο, Ζουάν Ζεσούς – Φλορέντσι, Ντε Ρόσι, Κολάροφ, Στρούτμαν, Ναϊνγκολάν (77′ Ελ Σαραουί) – Σικ (73′ Τσενγκίζ Ουντέρ), Τζέκο

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): τερ Στέγκεν – Σεμέδο (85′ Ντεμπελέ), Πικέ, Ουμτιτί, Ζόρντι Άλμπα – Σέρζι Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (85′ Πάκο Αλκάθερ), Ινιέστα – Μέσι, Σουάρες