Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ο ΟΦΗ διέλυσε τον Παναθηναϊκό

Ο ΟΦΗ πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-1, υποχρεώνοντας τους πράσινους στην δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Κρήτης πήρε πανάξια τους τρεις βαθμούς, απέναντι στον Παναθηναϊκό που κατέρρευσε στο Ηράκλειο. Οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία τη νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία και κατάφεραν να πετύχουν τον στόχο τους.

Ο ΟΦΗ έδειξε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού πως ήταν αποφασισμένος να πάρει τη νίκη, την ίδια ώρα που οι πράσινοι κινήθηκαν σε πολύ… ρηχά νερά.

Η ομάδα της Κρήτης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με γκολ που πέτυχε ο Δεληγιαννίδης στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ήταν ένα ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους και μια προειδοποίηση στους παίκτες του Παναθηναϊκού για το τι θα επακολουθούσε. Ο Παναθηναϊκός είχε πάντως στο 16′ σημαντική ευκαιρία για να κάνει το 1-1 με το δοκάρι του Δώνη.

Οι πράσινοι κατάφεραν πάντως να φτάσουν στην ισοφάριση, με τον Κάτσε να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου στο 36′, αλλά ο ΟΦΗ ήταν ασταμάτητος. Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου δεν το έβαλαν κάτω και «κυνήγησαν» με πείσμα το δεύτερο γκολ.

Κατάφεραν λοιπόν να προηγηθούν ξανά, αυτή την φορά με γκολ του Πλατέλα, πέντε λεπτά πριν από την λήξη του ημιχρόνου.

Αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι η ομάδα του Ηρακλείου προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα των πράσινων και στο δεύτερο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» ουσιαστικά τη νίκη και τους τρεις βαθμούς με το γκολ που πέτυχε ο Κοροβέσης στο 60′.

ΟΦΗ: Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (92’ Μιχόγεβιτς), Νάστος, Κυριακίδης, Πλατέλλας (85’ Κουτσιανικούλης), Σασί (72’ Παπαστεριανός), Βουό.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (83’ Στάικος), Χατζηγιοβάνης, Κάτσε, Κουρμπέλης, Δώνης (63’ Χατζηθεοδωρίδης), Ινσούα (63’ Καμπετσής), Μακέντα, Μπουζούκης.