Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Ο Ολυμπιακός νίκησε 62-74 την Εφές και επιστρέφει στον Πειραιά

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με break στην Πόλη, επικράτησαν με 74-62 της Αναντολού Εφές, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague

Με τον Βασίλη Σπανούλη να ξεδιπλώνει για ακόμη μία φορά τις επιθετικές αρετές του (18π.) και τον Ολυμπιακό να αποδίδει τα μέγιστα στην άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με break στην Πόλη, επικράτησαν με 74-62 της Αναντολού Εφές, και ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague, την έστειλαν σε 5ο παιχνίδι στο ΣΕΦ (2/5).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός νίκησε γιατί είχε 12 εύστοχα τρίποντα, έπαιξε καταπληκτική άμυνα από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα (δέχτηκε 41 πόντους) κι είχε 9 λάθη αντί 14 της Εφές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε τα πάντα. Σπουδαία άμυνα, 18 πόντοι, 4 ασίστ και μόλις ένα λάθος! Μαγεία ο αρχηγός.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράιαντ Ντάνστον σε 33:56 είχε 4 πόντους (2/9δ., 3/6β.) και βοήθησε μόνο στα ριμπάουντ (11).

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Σίγουρα έπαιξαν ρόλο τα 5 συνεχόμενα τρίποντα της τρίτης περίοδου, αλλά  το ξεκίνημα με 6-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο και 5 σερί πόντοι του Βασίλη Σπανούλη έστειλαν τη διαφορά στο +11 και εκεί τελείωσε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 8 πόντους κι 6 ριμπάουντ, ο Πάτρικ Γιανγκ 4 πόντους, 7 ριμπάουντ κι έπαιξε σπουδαία άμυνα ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης (11π.) κι ο Έρικ Γκριν (10π.) πρόσφεραν πολλά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο ήταν και το πιο θεαματικό. Ο Τόμας Ερτέλ πέταξε αρκετά ψηλά τη μπάλα, αλλά για τον Τάιλερ Χάνεϊκατ δεν ήταν πρόβλημα να τελειώσει με άλεϊ ουπ κάρφωμα.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές την ευκαιρία να βρεθεί στο Final 4 από την έδρα της. Ο Ολυμπιακός το άσχημο πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74