Ο Πόνσε «καθάρισε» για την ΑΕΚ

Ένα γκολ του Έκι Πόνσε, που έφτασε πλέον τα 12 στο πρωτάθλημα, ήταν αρκετό για την ΑΕΚ προκειμένου να καταβάλει τον Λεβαδειακό με 1-0 στο ΟΑΚΑ και να δώσει συνέχεια στο εντυπωσιακό σερί νικών που τρέχει μέσα στο 2019.

Η Ένωση δεν έπιασε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα απόδοσης, όμως κατάφερε να κάνει τη… δουλειά, πηγαίνοντας με ψυχολογία στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ που ακολουθεί.

Στο 4’ η Ένωση θα γίνει για πρώτη φορά απειλητική, με το ωραίο σουτ του Μπακασέτα να καταλήγει στα χέρια του Μπάγιτς. Οι γηπεδούχοι ασκούσαν όλο και μεγαλύτερη πίεση όσο περνούσε ο χρόνος και στο 24’ θα ανοίξουν το σκορ με τον… συνήθη ύποπτο.

Ο Γκάλο θα σεντράρει από δεξιά και ο Πόνσε με μια καρφωτή κεφαλιά θα κάνει το 1-0. Ο Αργεντινός συνέχισε έτσι το εντυπωσιακό σερί των γκολ του, βάζοντας σχετικά νωρίς τους Κιτρινόμαυρους μπροστά στο σκορ και ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη.

Τρία λεπτά μετά ο Αργεντινός στράικερ του Δικεφάλου θα βρεθεί απέναντι από τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, όμως δεν θα μπορέσει να τον νικήσει με το πλασέ που επιχείρησε από πλάγια θέση. Η ομάδα του Ουζουνίδη είχε ανεβάσει για τα καλά στροφές και στο 35’ θα αγγίξει το 2-0. Ο Μπακασέτας θα βρεθεί τετ-α-τετ με τον Μπάγιτς, που όμως θα πέσει στη γωνία του και θα αποκρούσει εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε κάπως πιο μουδιασμένα. Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν σαν να επαναπαύονται με αυτό το 1-0 και περιόριζαν την ανάπτυξή τους στον χώρου του κέντρου. Χωρίς να φτάνουν με αξιώσεις στην περιοχή του Λεβαδειακού, που βλέποντας την Ένωση να έχει αυτή την εικόνα πήρε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να θέσει σοβαρούς προβληματισμούς στον Μπάρκα, που εξακολουθούσε να έχει ρόλο θεατή.

Ο Ουζουνίδης άρχισε μετά το 70’ να παρεμβαίνει στο ματς, περνώντας αρχικά τον Κλωναρίδη στη θέση του Κρίστισιτς, σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα. Δύο λεπτά μετά ο Δικέφαλος θα χάσει μια καλή ευκαιρία για να κάνει το 2-0, με το δυνατό σουτ του Μπακασέτα από το ύψος της μεγάλης περιοχής να περνά ελάχιστα άουτ.

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης, 3-5-2): Μπάρκας, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο (90’ Αλμπάνης), Μπακασέτας, Αλεφ, Κρίστισιτς (72’ Κλωναρίδης), Χουλτ, Λιβάγια, Πόνσε (82’ Μπογέ)

Λεβαδειακός (Ν. Καραγεωργίου, 4-3-3): Μπάγιτς, Αντιλέχου, Τσαμπούρης, Παντελιάδης, Ιωαννίδης (70’ Μαρκόβσκι), Μέλεγκ (67’ Ναγκίς), Στανόγεβιτς (90’+ Ντιόγκο), Ζησόπουλος, Ρεκβιασβίλι, Σαβαντογκό, Γιακουμάκης.