Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ο Τσιτσιπάς στους «16» του Ρολάν Γκαρός

Άλλη μια μεγάλη επιτυχία στην καριέρα του «έγραψε» το Σάββατο ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος προκρίθηκε στους «16» του φημισμένου τουρνουά Ρολάν Γκαρός.

Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος βρίσκεται στο νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, έφτασε στον τέταρτο γύρο του γαλλικού τουρνουά επικρατώντας του Σέρβου, Φίλιπ Κραΐνοβιτς, με 3-1 σετ {7-5, 6-3, 6-7 (5), 7-6 (6)}.

Συνολικά στον αγώνα ο Τσιτσιπάς είχε 8-2 άσους, 63-38 winners και 55-54 αβίαστα λάθη. Ο Έλληνας έφτασε σε 7 μπρέικ και ο Σέρβος σε 5.

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός καθώς χρειάστηκε… δύο ημέρες για να ολοκληρωθεί με τους δύο τενίστες να μένουν στο κορτ συνολικά 3 ώρες και 34 λεπτά.

Τα πρώτα 2,5 σετ παίχτηκαν το βράδυ της Παρασκευής (ώρα Ελλάδας) με τον αγώνα να διακόπτεται λόγω του προχωρημένου της ώρας με τον Έλληνα τενίστα να προηγείται τότε με 2-0 σετ και να είναι ισόπαλος 5-5 γκείμ στο τρίτο σετ.

Το Σάββατο ο Σέρβος αντίπαλός του κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ στο τάι μπρεικ με τον Στέφανο Τσιτσιπά να κατακτά τη νίκη με τον ίδιο τρόπο στο τέταρτο και τελευταίο σετ.

Στην επόμενη φάση, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον κάτοχο του τροπαίου το 2015, Σταν Βαβρίνκα, ο οποίος (όπως και ο Έλληνας τενίστας) πήρε το «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο σε δύο δόσεις, με 3-0 επί του Ντιμιτρόφ.