Ολυμπιακός επτά… ψυχών

Με μία ακόμα επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός νίκησε 91-87 στην παράταση την Αναντολού Εφές για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έβαλε πλώρη για την πρώτη θέση του 2ου ομίλου.

OSFP-TOURKIA

αι ύστερα σου λένε να μην είσαι… προληπτικός. Όπου ανατροπή και Ολυμπιακός, όπου Κωνσταντινούπολη και μία ακόμα μπασκετική «ερυθρόλευκη» παράσταση. Μία ακόμη άρνησή στην ήττα… Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έριξαν στο καναβάτσο την Αναντολού Εφές στο «Αμπντί Ιπεκτσί» με σκορ 91-87 στην παράταση, αν και βρέθηκαν να χάνουν με έντεκα πόντους τεσσεράμισι λεπτά και με επτά, ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας (76-76).

Και όλα αυτά, με τον Σπανούλη ο οποίος βρέθηκε σε κακή μέρα να βλέπει τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας και όλη την παράταση από τον πάγκο, τον Γιάνγκ να παίζει μόλις πέντε λεπτά λόγω τραυματισμού και τον Πρίντεζη με πέντε φάουλ στο τέλος! Ο πρωταθλητής Ελλάδας έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια, ολοκληρώνοντας με εξαιρετικό τρόπο τον πρώτο γύρο, αφήνοντας την Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς με μόλις δύο ροζ φύλλα, αναγκάζοντάς την στην τρίτη σερί της ήττα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Πρίντεζης, Παπαπέτρου, Χάκετ και Χάντερ, καθοριστικοί στην παράταση Λοτζέσκι και Αθηναίου. Από την Εφές, η καταπληκτική εμφάνιση του Γκρέιντζερ δεν έφτασε, αφού οι υπόλοιποι δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες.

Το ματς:

Με τρομερή άμυνα και κινητήριο μοχλό τον Στρόμπερι στην επίθεση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-2 στο 3΄. Φόρτωσε με δύο φάουλ νωρίς τον Ερτέλ, αλλά στην ίδια… παγίδα έπεσαν και οι Μάντζαρης-Σπανούλης. Οι «ερυθρόλευκοι, έψαχναν τον αιφνιδιασμό, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς πολλά λάθη, αλλά δεν ήταν εύστοχοι από μακρινή απόσταση και έχαναν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ. Με τον Χάντερ να επιστρέφει σα να μην τραυματίστηκε… ποτέ, το σκορ έγινε 12-6 στο 6΄,αλλά τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου, ήρθε η φάση του τραυματισμού του Πάτρικ Γιάνγκ ο οποίος αποχώρησε σφαδάζοντας με πόντους στο αριστερό γόνατο. Παρά το σοκ από τον τραυματισμό του Γιάνγκ, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει πολύ καλή-διαβασμένη άμυνα και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με τους Χάκετ και Παπαπέτρου για το 20-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την Εφές να έχει μπλοκάρει εντελώς στις αμυντικές «τανάλιες» των «ερυθρόλευκων» και να σουτάρει υπό κακές προϋποθέσεις (6/22 εντός παιδιάς μέχρι το 13΄), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +15 (30-15) τεσσεράμισι λεπτά πριν το ημίχρονο, με εύρυθμη λειτουργία στην επίθεση, καλές αποστάσεις και ώριμες επιλογές. Ο Γιάνγκ επέστρεψε, αφού δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες στο γόνατο, αλλά η συμμετοχή του δεν διήρκησε και πολύ, αφού ένιωθε ενοχλήσεις. Η Εφές στη συνέχεια βρήκε λύσεις από τον Ντίμπλερ, θωράκισε την ρακέτα της με τον Νουβρερίογλου και πιο δυναμικές επαφές (πολλά φάουλ δεν σφυρίχτηκαν) και μείωσε σε 32-25 στο 17΄. Με συνεχόμενες βολές η τουρκική ομάδα πήγε στην ανάπαυλα έχοντας μείωσει στους έξι (36-30) και έχοντας πάρει και το τρίτο φάουλ του Σπανούλη (επιθετικό φάουλ που μετατράπηκε σε τεχνική ποινή για flopping).

Η πίεση της Εφές συνεχίστηκε από τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Με τους Σάριτς και Γκρέιντζερ να δίνουν λύσεις και τον Τάιους να βγάζει εκπληκτικές άμυνες, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 41-40 στο 24΄, την ώρα που ο Ολυμπιακός στερούνταν δημιουργίας και είχε χάσει την σπιρτάδα του στην επίθεση. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προβλήματα και στην άμυνά τους (δέχθηκαν 24 στην γ΄ περίοδο), καθώς από τις αλλαγές στα σκριν, η Εφές «διάβαζε» τα μις ματς και σκόραρε κοντά στο καλάθι, παίρνοντας πολλές φορές γκολ-φάουλ. Ο Ολυμπιακός όμως δεν το έβαλε κάτω, και ισοφάρισε (η Εφές είχε προηγηθεί με 51-47) άμεσα σε 54-54, δέκα λεπτά πριν το τέλος, με προσωπική ενέργεια του πολύ θετικού σε άμυνα και επίθεση Παπαπέτρου και τρίποντο του Σπανούλη.

Ο Γκρέιντζερ, που πέτυχε σχεδόν όλους τους πόντους του από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά, είχε «ζεσταθεί» για τα καλά και με συνεχόμενα τρίποντα έφερε τους γηπεδούχους ξανά στο +4 (62-58 στο 33΄). Πλέον η Εφές είχε δώσει φρενήρη ρυθμό, έτρεχε με επιτυχία στο «ανοικτό» γήπεδο και ο Ολυμπιακός έπαιζε άμυνα με τα… μάτια. Οι τούρκοι πήραν προβάδισμα έντεκα πόντων (72-61) με τεσσεράμισι λεπτά να απομένουν και η υπόθεση έμοιαζε… χαμένη. Για κάποια άλλη ομάδα ίσως, όχι όμως για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου, (απέσυρε στο 33΄ τον Σπανούλη και δεν τον έβαλε ξανά), προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν, με τους Παπαπέτρου και Πρίτνεζη να κερδίζουν αρχικά πολλές μάχες (75-70 με 50΄΄ να απομένουν).

Ακολούθησε μία καλή άμυνα και εύστοχο τρίποντο του Χάκετ για το 75-73, 19΄΄ πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Γκρέιντζερ ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, ο τρομερός στη δημιουργία Χάκετ ήταν απόλυτα ψύχραιμος για το 76-75, 11΄΄πριν το τέλος. Ακολούθησαν δύο άστοχες του Ερτέλ και 1/2 του Στρόμπερι, με το ματς να οδηγείται στην πλέον παράταση. Εκεί, το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Αρχικά, Ερτέλ και Λοτζέσκι επιδόθηκαν σε διαγωνισμό εύστοχων τριπόντων, ακολούθησαν οι Ντίμπλερ και Αθηναίου για το 87-87. Στην συνέχει ο εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση Παπαπέτρου έβαλε ένα ζογκλερικό καλάθι…ΝΒΑ για το 89-87, η Εφές δεν κατάφερε να… απαντήσει και ο Ολυμπιακός πήρε το μεγάλο «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 54-54, 76-76 (κ.δ.), 87-91 (παρ.).

Αναντολού Εφές (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τάιους 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 9, Οσμάν 2, Μπατούκ 3 (1), Σάριτς 11 (10ριμπ.), Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 26 (3), Ερτέλ 12 (3), Ντίμπλερ 9 (2), Ντάνστον 7 (7ριμπ.), Ντουβερίογλου 4.
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γιάνγκ 2, Χάντερ 15, Παπαπέτρου 11 (1), Σπανούλης 6 (2), Στρόμπερι 9 (1), Πρίντεζης 17(1), Αγραβάνης 5, Μάντζαρης, Χάκετ 11 (2) (8ασ.), Λοτζέσκι 11 (2), Αθηναίου 4 (1),

Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβενία), Κορτές (Ισπανία), Ζάστσουκ (Ουκρανία)