Ολυμπιακός-Λέχια Γκντάνσκ 1-1: Κρατάει το πείσμα και την παρουσία Σεμέδο, Βαλμπουενά

Τρίτη ισοπαλία σε ισάριθμα φιλικά για τον Ολυμπιακό, επί πολωνικού εδάφους.

Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο 1-1 με την Λέχια Γκντανσκ, με τον Πέδρο Μαρτίνς να μπορεί να χαμογελάει για την θετικότατη εμφάνιση του Σεμέδο που ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός, όπως και για το… κέφι και την ενέργεια που έβγαλε ο Βαλμπουενά στο δεύτερο μέρος και δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Από λάθος του Σιαμπάνη το 1-0 για την Λέχια (69’), ισοφάρισε στις καθυστερήσεις (90’+3’) ο Γκερέρο με ωραίο σουτ

Ανησυχία για τον Βούκοβιτς που αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό, δημιουργείται πρόβλημα στο κέντρο της άμυνας καθώς απουσιάζουν και οι Μεριά, Σισέ λόγω του Κόπα Άφρικα, όπως και ο βασικός χαφ, Καμαρά! Προβλήματα με την μπάλα στα πόδια έδειξε σε αυτό το φιλικό ο Μπα, θετική εμφάνιση από Γκιγέρμε.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του ως συνήθως με διάταξη 4-2-3-1, ενώ έδωσε φανέλα βασικού για πρώτη φορά σε φιλικό στον Σεμέδο αλλά και στον Μπουχαλάκη.

Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Ομάρ, Σεμέδο, Βούκοβιτς και Τσιμίκα στην τετράδα της άμυνας. Μπουχαλάκης και Γκιγέρμε ήταν το δίδυμο στα χαφ, έχοντας μπροστά τους τους Μπρούνο, Φορτούνη, Ποντένσε. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ντουρμισάι για δεύτερο σερί αγώνα.

Καλή κυκλοφορία για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα. Γρήγορo passing game, κάθετο ποδόσφαιρο και εναλλαγές στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, θέλοντας κάπως έτσι οι «ερυθρόλευκοι» να δημιουργήσουν χώρους και υπεραριθμίες.

Στο 7ο λεπτό ήρθε η πρώτη φάση για τους Πειραιώτες, οι οποίοι πίεσαν ψηλά και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε αβίαστο λάθος, με τον Φορτούνη να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Αλομέροβιτς. Δευτερόλεπτα μετά, όμως, οι Πολωνοί έφτασαν μια ανάσα από το γκολ με τον Μαουλάνα να έχει δοκάρι με κοντινό σουτ, μετά από… τσαφ του Τσιμίκα.

Ο Φορτούνης έδειξε σε καλή κατάσταση, όπως και ο Μπρούνο αλλά και ο Γκιγέρμε. Στο 14ο λεπτό ο προωθημένος Σεμέδο λίγο έλειψε να πετύχει το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, όμως, ο καλός ρυθμός που είχε… δημιουργηθεί στο πρώτο 20λεπτο άρχισε να πέφτει. Τα λάθη, κυρίως, στον άξονα αυξάνονταν και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να φτιάξουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Σεμέδο στην πρώτη του εμφάνιση ήταν θετικότατος και έδειξε πως είναι πολύ δυνατός και εξαιρετικός στις εναέριες μονομαχίες, ενώ έδειξε και ορισμένες αδυναμίες στο… build up και στην δημιουργία παιχνιδιού από πίσω. Την ίδια ώρα, πάντως, ο Βούκοβιτς αποχώρησε με τράβηγμα στον οπίσθιο μηριαίο και έδωσε την θέση του στο βασικό σχήμα στον Μπα.

Με το ίδιο σχήμα συνέχισε στο δεύτερο μέρος ο Πέδρο Μαρτίνς, δείχνοντας εν μέρει πως οι περισσότεροι εκ των ποδοσφαιριστών που ξεκίνησε πως θα είναι αυτοί που θα βασιστεί στα ματς με την Πλζεν. Ο Βαλμπουενά μπήκε στο ματς αντί του Ντουρμισάι, με τους Μπρούνο, Φορτούνη να εναλλάσσονται στην κορυφή της επίθεσης.

Λίγο μετά την επανέναρξη πάντως το φιλικό πήγε να πάρει… φωτιά μετά από κάποια διαδοχικά δυνατά μαρκαρίσματα των παικτών των δύο ομάδων κάτι που είχε ως συνέπεια να αντικρίσει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 64’ ο Τσιμίκας, ωστόσο αντικαταστάθηκε από τον Κούτρη και ο Ολυμπιακός συνέχισε με έντεκα ποδοσφαιριστές στο χορτάρι.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε δει όσα ήθελε πιθανότατα και στη συνέχεια θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους παίκτες, περνώντας στο ματς ως αλλαγή τους Σολδάνο, Γκερέρο, Αβραάμ, Τοροσίδης, Μασούρας, Ανδρούτσος, Σουρλή, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Σιαμπάνης. Ωστόσο, ο νεαρός πορτιέρε υπέπεσε σε λάθος με την πρώτη του επαφή με την μπάλα, μετά και από κακό γύρισμα του Μπα και ο Βόλφσκι το εκμεταλλεύτηκε γράφοντας το 1-0.

Ήταν εμφανέστατο πως ο Ολυμπιακός είχε επηρρεαστεί από τις πολλές μαζεμένες αλλλαγές και οι ποδοσφαιριστές του προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Μεσοαμυντικά οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίαζαν κενά αλλά επιθετικά ο Βαλμπουενά ταλαιπωρούσε τους αντιπάλους του, έφτιαχνε φάσεις και απείλησε στο 78’ αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.

Εν τέλει, από δημιουργία του Γάλλου μεσοεπιθετικού ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, με την αντίπαλη άμυνα να μην καταφέρνει να διώχνει και τον Γκερέρο με ωραίο σουτ στην κίνηση να διαμορφώνει το τελικό 1-1, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ (65′ Τοροσίδης), Σεμέδο (65′ Αβραάμ), Βούκοβιτς (35 λ. τρ. Μπα), Τσιμίκας (64′ Κούτρης), Γκιλιέρμε (65′ Σουρλής), Μπουχαλάκης (65′ Σολδάνο), Μπρούνο (65′ Γιώργος Μασούρας), Φορτούνης (65′ Γκερέρο), Ποντένσε (65′ Ανδρούτσος), Ντουρμισάι (51′ Βαλμπουενά).

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ: Αλομέροβιτς, Φίλα (74′ Μακόβσκι), Ναλέπα, Μαλόκα (74′ Αουγκουστίν), Μλαντένοβιτς (60′ Χαράσλιν), Λούκασικ, Κουμπίτσκι, Γκάγιος (60′ Βόλσκι), Μαουλάνα (60′ Πέσκο), Σόμπιετς (60′ Παϊσάο), Ουντόβιτσιτς.