Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Αήττητο… τέλος! “Άλωσε” το Καραϊσκάκης στο 90′ ο “Δικέφαλος του Βορρά”

Ο ΠΑΟΚ “σόκαρε” τον Ολυμπιακό μέσα στο “Καραϊσκάκης”, αφού με ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, πήρε τη νίκη με 1-0 και του “έσπασε” το αήττητο στο πρωτάθλημα, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση και των play off στη Superleague.

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ είχαν ελάχιστες ευκαιρίες στο ματς, αλλά ο “Δικέφαλος του Βορρά” κατάφερε να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με κεφαλιά του Μιχάι στο 90′, κάνοντας και… άλμα για την έξοδο στα προκριματικά του Champions League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, έχοντας την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά και ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Δημιούργησε έτσι και την πρώτη καλή φάση στο ματς, με τον Μπίσεσβαρ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 14′, όταν από γύρισμα του Ροντρίγκο από δεξιά, έστειλε με πλασέ την μπάλα ελάχιστα άουτ από κοντά.

Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς και ο ρυθμός έπεσε, με την επόμενη καλή στιγμή να καταγράφεται στο 31′. Ο Βαλμπουενά με μία ακόμη άψογη εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Σεμέντο μέσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του τελευταίους βρήκε τη συμβολή των δοκών και πέρασε άουτ.

Το 0-0 έμεινε έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο Μπίσεσβαρ “σπατάλησε” και την τελευταία φάση της ομάδας του στις καθυστερήσεις, κάνοντας τραγικό πλασέ, μετά από ωραία αντεπίθεση και πάσα του Άκπομ.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες έψαξαν για ένα γκολ, αλλά σε ένα παιχνίδι με κακό ρυθμό. Ο Βαλμπουενά στο 49′ έστειλε άουτ την μπάλα με ένα απίθανο “ψαλιδάκι”, ενώ ίδια κατάληξη είχε και ένα καλό σουτ του Γιαννούλη μέσα από την περιοχή στο 58′.

Ο Μπίσεσβαρ πλάσαρε επίσης άουτ από μακριά στο 66′, ενώ ο Ελ Αραμπί αιφνιδιάστηκε στο 74′ και έκανε αδύναμο πλασέ, το οποίο και μπλόκαρε εύκολα ο Πασχαλάκης.

Χρειάστηκε έτσι να φθάσουμε στο 90′ για να ανοίξει το σκορ, με τους Μαουρίτσιο και Ροντρίγκο να συνδυάζονται άψογα και τον τελευταίο να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Μιχάι ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε στην κενή εστία.

Ακολούθησε δραματικό φινάλε, με τον Χασάν πρώτα να μην μπορεί να νικήσει τον Πασχαλάκη με δυνατό σουτ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στην τελευταία φάση, αλλά το γκολ να ακυρώνεται με τη βοήθεια και του VAR.

Το 0-1 έμεινε έτσι μέχρι τέλους, χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη στον ΠΑΟΚ, που παρέμεινε στο +3 από την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση, αλλά και “σπάζοντας” το αήττητο του Ολυμπιακού, μόλις δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση και των play off της Superleague.