Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-97: Η «Αρκούδα» τον έκανε μια… χαψιά!

H TΣΣΚΑ Μόσχας έκανε σχετικά… περίπατο στο ΣΕΦ και επικράτησε 97-81 του Ολυμπιακό για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Πειραιώτες με αυτή την ήττα υποχώρησαν σε 12-12, θέτοντας σε κίνδυνο ακόμα και την πρόκριση τους στα πλέι οφ (σ.σ. έπεσαν στην 8η θέση, μετά την ισοβαθμία με Μπασκόμια και Μπάγερν).

Στα πρώτα λεπτά του ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χτύπησε την επιλογή του Ντέιβιντ Μπλατ να βάλει τον Βασίλη Σπανούλη πάνω στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ με τον Ισπανό να κάνει «πάρτι». Οι γηπεδούχοι ωστόσο προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 23-21 για να επιβάλει και πάλι το ρυθμό της η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και να κάνει το 40-36 με κάρφωμα του Χάινς στο 17΄.

Ο Ολυμπιακός όμως το γύρισε ξανά και με τρίποντο του Πρίντεζη έκανε το 60-58 στο 25ο λεπτό. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 7-0 έκαναν το 70-63 δια χειρός Χάινς στο 28ο λεπτό. Μάλιστα η διαφορά πήγε στο +10 (66-76 στο 31΄) για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έδειχνε να επιβάλει το ρυθμό της. Ο Αμερικάνος σέντερ «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του ξανά κάνοντας το 82-70 στο 33΄. Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +19 (72-91) για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που πήρε μια εύκολη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 50-51, 64-72, 81-97