Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ολυμπιακός-Ξάνθη 3-1: Νίκησε και περιμένει το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ξάνθη με 3-1 εντός έδρας και πέρασε στην πρώτη θέση της Super League 1, περιμένοντας τι θα κάνει την Κυριακή ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Σουντανί, Ελ Αραμπί και το αυτογκόλ του Φασίδης έβαλαν σε θέση οδηγού τους Πειραιώτες, ενώ για την Ξάνθη μείωσε με πέναλτι ο Κάστρο.

Έκανε το ντεμπούτο του ο Χασάν, ενώ πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Φορτούνης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έντονη συναισθηματική φόρτιση, καθώς ο Ολυμπιακός τίμησε τα θύματα της Θύρας 7. Μάλιστα συγγενείς των 21 θυμάτων κατευθύνθηκαν προς την αντίστοιχη θύρα του γηπέδου με δάκρυα για ν” αποτίσουν φόρο τιμής.

Στα αγωνιστικά, στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος κι ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 5′ με τον Σουντανί. Αυτό το γκολ έδωσε αέρα στους γηπεδούχους. Εξι λεπτά αργότερα ο Βαλμπουενά έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, καθώς η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 43′ μετά από σέντρα του Γάλλου μέσου ο Ελ Αραμπί με πλασέ έκανε το 2-0.

Η πίεση των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και στο 52′ ο Φασίδης άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άμπαντ, μετά από σέντρα του Σουντανί και ο Ο Ολυμπιακός έκανε το 3-0. Στο 69′ σε μία φάση που θεωρητικά έλεγχε ο Σεμέδο, έχασε το κοντρόλ και ο Στάρτζεον εκμεταλλεύτηκε το λάθος. Ο Πορτογάλος τον ανέτρεψε κι ο διαιτητής Καραντώνης έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Σύμφωνα με το ριπλέι, πάντως, η ανατροπή φαίνεται ότι έγινε εκτός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάστρο κι έκανε το 3-1. Στο 83′ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Χασάν, που έκανε το… δεύτερο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Μασούρας (60′ Λοβέρα), Σουντανί, Βαλμπουενά (72′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (83′ Χασάν).

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Κασάδο, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Φασίδης, Σόσα, Κοβάσεβιτς (57′ Μουλέν), Θυμιάνης, Εντουάρντο (67′ Στάρτζεον), Μπαριέντος (81′ Τζουρίτσκοβιτς), Κάστρο.