Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Τον “μπλόκαρε” με πάθος και… νιάτα! “Ζωντανό” το αήττητο

Τα… πιτσιρίκια του Παναθηναϊκού δεν φοβήθηκαν τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, τον κοίταξαν κατάματα και πήραν το βαθμό μέσα στο ΟΑΚΑ (0-0), αλλά και το χειροκρότημα όλων.

Το πέναλτι που έδωσε ο Κομίνης στο φινάλε του πρώτου μέρους έκανε έξαλλους τους “πράσινους” – Ο Διούδης όμως το έδιωξε. “Χλωμή” εικόνα οι “ερυθρόλευκοι” παίκτες.

Ένας συγκεντρωμένος και παθιασμένος Παναθηναϊκός, πήρε “ενέργεια” από τα… αστεράκια του και ανάγκασε τον Ολυμπιακό να γνωρίσει την πρώτη του απώλεια βαθμών στα play off της Superleague (0-0).

Οι “άγνωστοι” Σερπέζης, Θεοχάρης, Αλεξανδρόπουλος αλλά και οι πλέον πιο έμπειροι, Χατζηθεοδωρίδης, Μπουζούκης, Καμπετσής, Χατζηγιοβάνης έδειξαν… ώριμοι ποδοσφαιρικά και με τη βοήθεια των άλλων συμπαικτών έφεραν τη “λευκή” ισοπαλία κόντρα στους “ερυθρόλευκους”, που δεν είχαν… διάθεση!

Οι… πρωταθλητές κατάφεραν να φτάσουν τα 42 αήττητα ματς (το… τρέχουν από πέρσι αυτό το σερί) αλλά προβλημάτισαν με την άνευρη εικόνα που είχαν, μόλις μια αγωνιστική μετά την μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου.

Θέλοντας να αιφνιδιάσει, ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά με τη “σέντρα” και μόλις στο 2 είδε τον Μπιυζούκη να στέλνει την μπάλα άουτ, με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Ο Ολυμπιακός πήρε άμεσα τα ηνία του αγώνα και με παιχνίδι… υπομονής προσπάθησε να φτάσει στα καρέ του Διούδη.

Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες κακές αμυντικές αντιδράσεις. Σε μια από αυτές (11′) ο Παναθηναϊκός έφτασε μια “ανάσα” από το 1-0. Ο Μπουζούκης έβγαλε την κάθετη, ο Μπα (ήταν πηγή… κινδύνου) δεν μπόρεσε να διώξει, ο Μακέντα τον “εκτόπισε”, βγήκε τετ-α-τετ με τον Σα, αλλά έστειλε για λίγο την μπάλα άουτ.

Ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε την μπάλα, προσπαθώντας να “χτίσει” μια καλή προσπάθεια (δυσκολεύτηκε αρκετά) και στο 17′ ζήτησε πέναλτι για επαφή του Κουρμπέλη στον Καμαρά μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον διαιτητή Κομίνη να μην βλέπει κάποια παράβαση. Η πρώτη αξιόλογη φάση των Πειραιωτών ήρθε στο 29′!

Οι ομάδες ανέβασαν ρυθμό, κάνοντας παράλληλα και λάθη. Το φινάλε του πρώτου μέρους έφερε τον Παναθηναϊκό να ζητάει δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα του Μπα στον Ανουάρ και τον Ολυμπιακό να χάνει τεράστια ευκαιρία να σκοράρει στην τελευταία φάση του 45λέπτου.

Ο Κομίνης έδωσε φάουλ στον Βαλμπουνά στα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά είδε τελικά τη φάση στο VAR. Ο Έλληνας διαιτητής έδωσε πέναλτι, με τον “τριφύλλι” να ζητάει “θέατρο”. Ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Διούδης έπεσε σωστά κι έδιωξε την μπάλα!

Από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι δύο τεχνικοί προχώρησαν σε διορθωτικές κινήσεις, με τον Ολυμπιακό να πιέζει πλέον περισσότερο για το γκολ και τον Παναθηναϊκό να μην χάνει την αμυντική του ισορροπία. Στο 61′ το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη πέρασε για λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει από το όριο της μικρής περιοχής.

Ο Ολυμπιακός έδειξε μεγαλύτερη επιθετική διάθεση, την ώρα που κάποιοι παίκτες του Δώνη έδειξαν σημάδια κούρασης. Ο Έλληνας τεχνικός τον άλλαξε, δίνοντας στην ομάδα του “έκρηξη” και ενέργεια με τον Περέα, αλλά και τον νεαρό Σερπέζη (κράτησε την μπάλα μεσοεπιθετικά και έδωσε… ανάσες στους συμπαίκτες του).

Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε σωστά τα υπόλοιπα λεπτά, πίεσε για να “σπάσει” το αήττητο του Ολυμπιακού, αλλά δεν είχε κλασικές ευκαιρίες (μόνο κάποια σουτ προς την εστία του Σα) και τελικά πήρε πανάξια το συγκεκριμένο βαθμό, κόντρα σε μια ομάδα που έδειχνε να έχει… αλλού το μυαλό της.