Πανιώνιος-Ολυμπιακός 65-101: Περίπατος στη Νέα Σμύρνη και τώρα Ζαλγκίρις

Ο Ολυμπιακός έχοντας στο μυαλό του τον τελικό με τη Ζαλγκίρις Κάουνας, επικράτησε 101-65 του Πανιωνίου.

Παρά τις απουσίες τους και το γεγονός ότι προέρχονταν από διπλή ευρωπαϊκή εβδομάδα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν προβλήματα και πήραν τη νίκη, με κορυφαίους τους Ουίλιαμς-Γκος και Ουέμπερ (20 και 19 πόντοι αντίστοιχα).

Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον ως την αρχή της δεύτερης περιόδου, για όσο διάστημα δηλαδή οι γηπεδούχοι έβρισκαν απαντήσεις στην κυριαρχία του Μιλουτίνοφ και τα εύστοχα τρίποντα των «ερυθρόλευκων».

Όταν ο Ολυμπιακός (που παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Σπανούλη, Στρέλνιεκς και Αγραβάνη) βελτίωσε την άμυνά του και σταμάτησε τα λάθη, μετέτρεψε το 23-24 του 13ου λεπτού σε 25-34 στο 15΄ και έβαλε τα θεμέλια για τη νίκη.

Με τους Ουίλιαμς-Γκος να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση (14π. στο πρώτο 20λεπτο), η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (43-31), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 47-37.

Παρά το ότι ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν χρησιμοποίησε πολύ τους Πρίντεζη και Παπανικολάου, οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο +26 (67-41 στο 30΄ με σερί 14-0) και να μετατρέψουν το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Μάλιστα, ο τεχνικός του Ολυμπιακού είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει στο φινάλε του αγώνα και τους έφηβους Θωμά Ζευγαρά και Ιωσήφ Κολοβέρο, οι οποίοι πήραν το «βάπτισμα του πυρός» στην Α1, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν παρέλειψαν να προσφέρουν και θέαμα, με αποκορύφωμα ένα πέταγμα της μπάλας στο ταμπλό από τον Ουέμπερ, για να καρφώσει ο ΛεΝτέι που ερχόταν από πίσω στον αιφνιδιασμό.