Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

«Περάσαμε δύσκολα από τον ΠΑΟΚ»

Το χθεσινό (6/8) 2-2 του ΠΑΟΚ με τον Άγιαξ στην Τούμπα, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.

Οι παίκτες της ολλανδικής ομάδας αναγνώρισαν τις δυσκολίες που τους έβαλε ο Δικέφαλος στην πρώτη μάχη.

Ο Ντούσαν Τάντιτς τόνισε: «Πρέπει να κάνουμε αυτοκριτική.

Δείξαμε κάποια καλά πράγματα, αλλά καταρρεύσαμε για 15 λεπτά. Πρέπει να τα πάμε καλύτερα και μετά, μπορούμε να νικήσουμε στη διοργάνωση.

Δεν είχαμε καλές τοποθετήσεις στην ανάπτυξη στο πρώτο ημίχρονο. Χάναμε εύκολα τη μπάλα και ο ΠΑΟΚ μετά, είχε την ευκαιρία για κόντρα επιθέσεις.

Πρέπει να το σταματήσουμε αυτό και να αρχίσουμε να είμαστε καλύτεροι στην άμυνα.

Πρέπει να τα πάμε καλύτερα και στις προσωπικές μονομαχίες. Αν τα κάνουμε αυτά, θα πάμε στους ομίλους του Champions League.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι. Με τον Μπλιντ, είχαμε πάντα τον πιο έξυπνο παίκτη μας με τη μπάλα. Στη συνέχεια, δεν υπήρχε πρόβλημα.

Το αποτέλεσμα είναι καλό, αλλά έπρεπε να έχουμε νικήσει. Ο ΠΑΟΚ είχε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Στη ρεβάνς πρέπει να τα πάμε καλύτερα»

Ο Κλάας Γιαν Χούντελααρ ισοφάρισε σε 2-2 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ένα από τα πιο τυχερά γκολ της καριέρας του, όταν μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Βαρέλα, η μπάλα κτύπησε στον Ολλανδό και κατέληξε με καραμπόλα στην εστία του Πασχαλάκη.

Ο επιθετικός του Άγιαξ μίλησε στην ολλανδική τηλεόραση και μεταξύ άλλων είπε: «Πιστεύω ότι το 2-2 είναι ένα καλό αποτέλεσμα σε ένα ευρωπαϊκό εκτός έδρας παιχνίδι, παρόλο που εμείς θέλαμε την νίκη.

Είχαμε ένα κακό διάστημα στο τέλος του πρώτου μέρους και δεχτήκαμε δυο γκολ, περάσαμε δύσκολα από τον ΠΑΟΚ.

Καταφέραμε να βάλουμε ένα γκολ ακόμα και τελικά είναι ένα θετικό αποτέλεσμα. Πρέπει να τελειώσουμε την πρόκριση στο Άμστερνταμ».

Ο Χακίμ Ζίγιες μίλησε και για το γκολ που πέτυχε με απευθείας εκτέλεση φάουλ: «Υπήρχε μόνο ένας αμυντικός στο τείχος κι αυτό μου έδωσε τη δυνατότητα να εκτελέσω απευθείας.

Δεν έχει σημασία το ποιος σκοράρει, αλλά το να βρίσκεις δίχτυα. Μετά το γκολ που σημειώσαμε, χάσαμε το ρυθμό μας και την κατοχή, γίναμε άνευροι γιατί δεν βρισκόμασταν στις σωστές θέσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν κακοί, αλλά στο δεύτερο μέρος ήμασταν καλύτεροι».

Όσο για το ενδιαφέρον της Μπάγερν; «Έχω εξηγήσει ότι βρίσκομαι εδώ για την ομάδα και όχι για άλλα πράγματα. Αν θέλουμε να μιλήσουμε για τον αγώνα να το κάνω», τόνισε.

Ο Φαν Ντε Μπεκ από την πλευρά του ήταν απογοητευμένος από την αντίδραση του Άγιαξ μετά την ισοφάριση του ΠΑΟΚ. Χαρακτηριστικά είπε:

«Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά ξεκινήσαμε καλά και προηγηθήκαμε αλλά ξαφνικά ανοίξαμε σαν τυρί μετά το 1-1. Κάναμε λάθη, είχαμε πίεση και η άμυνά μας ήταν ανοιχτή.

Στο δεύτερο μέρος ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά δεν ήταν και τόσο καλά, δεν είχαμε πολλές ευκαιρίες.

Πρέπει να είμαστε πιο ψύχραιμοι στη ρεβάνς και να σταθούμε καλύτερα στην πίεση. Δεν μπορεί να μένουμε ξαφνικά ανοιχτοί πίσω…».