Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πήρε εκδίκηση η Ρεάλ Μαδρίτης, 88-81 στην Κωνσταντινούπολη

Η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε άμεσα στο «μπρέικ» της Νταρουσάφακα, κερδίζοντας την τουρκική ομάδα (88-81). Ένα βήμα από το Final Four η «Βασίλισσα».

Μία νίκη μακριά από την επιστροφή της στο Final Four βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης, η επικράτησε της Νταρουσάφακα στο Game 3 των playoffs (88-81) και καλείται την Παρασκευή (28/4, 19:30) να «τσεκάρει» το εισιτήριο για το Sinan Erdem.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά χρειάστηκε την δράση των Σέρχιο Γιουλ και Λούκα Ντόντσιτς για να βάλει τέλος στην αντεπίθεση που επιχείρησαν οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο MVP

Ο Τζέισι Κάρολ πήρε «φωτιά» στην Κωνσταντινούπολη, ξεπερνώντας άμεσα την πολύ άστοχη βραδιά που είχε πριν από πέντε ημέρες στη Μαδρίτη. Ο γκαρντ της Ρεάλ Μαδρίτης είχε 21 πόντους (με 1/2 δίπ., 5/8 τρίπ., 4/4 βολ.) σε 20’44» βοηθώντας σημαντικά την ομάδα του να κάνει κι αυτή με τη σειρά της το «μπρέικ» και να πάρει την κατάσταση στα χέρια της.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στα μεγάλα σουτ που έβαλαν οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία περίοδο, κυρίως από τα χέρια των Σέρχιο Γιουλ και Τζέισι Κάρολ που «μίλησαν» όταν υπήρχε μεγάλη ανάγκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα επιθετικά ριμπάουντ (13) ήταν σύμμαχος για τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη, δίνοντας στους παίκτες του Πάμπλο Λάσο πολλές δεύτερες επιθέσεις. Κάτι που αποδείχθηκε καθοριστικό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τον αγώνα με το πόδι στο γκάζι, αποκτώντας από νωρίς διψήφιο προβάδισμα (11-25 στο 8′). Οι ψηλοί της Ρεάλ Μαδρίτης έκαναν εξαιρετική δουλειά, ο Τζέισι Κάρολ και ο Σέρχιο Γιουλ έβαλαν πολλά περιφερειακά σουτ και κάπως έτσι η «Βασίλισσα» διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας.

Επί της ουσίας δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν βρέθηκε στο +12 (58-70). Κι αν οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ προσπάθησαν να φέρουν τα πάνω κάτω στην τελευταία περίοδο, ένα επιθετικό ριμπάουντ κι ένα μεγάλο τρίποντο του Τζέισι Κάρολ έβαλαν τέλος στα όνειρα ανατροπής της Νταρουσάφακα. Μαζί κι ένα άστοχο σουτ τριών πόντων του Σκότι Ουίλμπεκιν, που θα μπορούσε να ρίξει τη διαφορά στους τρεις, με περίπου 20» να μένουν για το τέλος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη (88-81) και μαζί ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας, έχοντας την ευκαιρία την Παρασκευή (28/4, 19:30) να «καθαρίσει» την πρόκριση στο Final Four.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 33-46, 58-70, 81-88.