Premier League, Γουότφορντ-Μάντσεστερ Σίτι 0-4: Ξέσπασαν με… ντόρτια οι «Πολίτες»

Η Μάντσεστερ Σίτι απάντησε με τεσσάρα στον αποκλεισμό της από το κύπελλο, διέλυσε τη Γουότφορντ εκτός έδρας (4-0) και τη στέλνει πιο κοντά στον υποβιβασμό. Οι Χόρνετς είναι στους 34 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζουν εκτός την Άρσεναλ.

Ετσι, το βλέμμα τους είναι στραμμένο στο ματς (21/7) της Βίλα με τους Κανονιέρηδες, μιας και οι «Βίλανς» έχουν 31 βαθμούς, αλλά την ίδια διαφορά τερμάτων (-27). Πάρτι της Σίτι με τη Γουότφορντ τη φετινή σεζόν, έχει 12 γκολ σε δυο ματς πρωταθλήματος. Μόνο η Άρσεναλ είχε πετύχει κάτι ανάλογο την περίοδο 1947-48 (12-0 με τη Γκρίμσμπι).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και στο 31΄άνοιξαν το σκορ, όταν ο Στέρλινγκ με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Φόστερ. Ο διεθνής Αγγλος οκτω λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χιουζ, ο Φόστερ απέκρουσε αρχικά, αλλά ο Στέρλινγκ την έστειλε στα δίχτυα.

Το σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε, με τον Στέρλινγκ να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 46′. Ενα λεπτό αργότερα Ολιβερ και… VAR δεν είδαν το πεντακάθαρο πέναλτι σε χέρι του Μαριάπα από σουτ του Μπερνάρντο.

Η Σίτι έκανε ό,τι ήθελε και στο 63′ ο Φόντεν πέτυχε το 3-0. Στο 67′ ήρθε και το τέταρτο γκολ, ο οποίος από φάουλ του Ντε Μπρόινε σκόραρε με κεφαλιά. Ο Ζεσούς βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.