Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Premier League, Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 2-1: «Καθάρισε» νωρίς και επέστρεψε στις νίκες

Προερχόμενη από τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, η Λίβερπουλ είχε ανάγκη μια νίκη, ανεξαρτήτως… μορφής.

Την είχε ανάγκη για να χαμογελάσει ξανά, αλλά και για να πάει με καλύτερη ψυχολογία στην καθοριστική ρεβάνς με την Ατλέτικο Μαδρίτης (Τετάρτη 11/03) για την φάση των «16» του Champions League.

Η μαχητική Μπόρνμουθ έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία όμως έδειξε χαρακτήρα, έφτασε με ανατροπή στη νίκη (2-1) και έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε με τους Κόκκινους να έχουν την κατοχή της μπάλας, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Ωστόσο, σε μία κόντρα η Μπόρνμουθ πήρε πρώτη κεφάλι στο σκορ, προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο (9′). Ο Κάλουμ Γουίλσον από κοντινή απόσταση έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αντριάν, ο οποίος ξεκίνησε αντί του τραυματία Άλισον.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν σε αυτό το γκολ και, λίγο αργότερα, έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα. Μετά από κόρνερ του Γουίλσον, ο Άκε πήδηξε πιο ψηλά απ” όλους, πήρε την κεφαλιά, ο Αντριάν απέκρουσε, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, αφού ξεπέρασε την… τρομάρα, κατάφερε να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα στο 25′. Ο Σαντιό Μανέ βρήκε τον Μοχάμεντ Σαλάχ μέσα στην περιοχή και ο Αιγύπτιος έπιασε συρτό σουτ με το αριστερό, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ασφυκτική πίεση της Λίβερπουλ, έφερε εκ νέου αποτελέσματα, οκτώ λεπτά μετά την ισοφάριση”. Ο Φαν Ντάικ, αφού έκλεψε την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος πλάσαρε υποδειγματικά τον Ράμσντέιλ για το γκολ της ανατροπής.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι Κόκκινοι μπήκαν αποφασισμένοι για να… καθαρίσουν το ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο 47′ ο Μανέ, στην προσπάθεια του να κάνει κοντρόλ, είδε την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Σίμπσον. Ωστόσο, ο ρέφερι δεν είδε πέναλτι και συνέχισε κανονικά το παιχνίδι.

Στο 58′, μάλιστα, η Μπόρνμουθ, άγγιξε το 2-2. Ο Φρέιζερ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, θέλησε να κρεμάσει τον Αντριάν, η μπάλα φάνηκε πως θα κατέληγε στα δίχτυα, όμως από το… πουθενά ο Τζέιμς Μίλνερ πρόλαβε, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Η Λίβερπουλ απάντησε με εξαιρετικό σουτ του Μανέ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων μέχρι το λυτρωτικό σφύριγμα της λήξης.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αντριάν – Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Μίλνερ – Τσαμπερλέιν (84′ Λαλάνα), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ – Μανέ, Φιρμίνο (90′ Οριγκί), Σαλάχ.

Μπορνμουθ (Έντι Χάου): Ράμσντεϊλ – Στέισι, Στιβ Κουκ (19′ λ. τρ. Σίμπσον), Άκε, Σμιθ – Μπίλιγνκ, Λέρμα (81′ Γκόσλινγκ), Λιούις Κουκ – Στάνισλας (68′ Σολάνκε), Γουίλσον, Φρέιζερ.