Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Premier League, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι 2-0: «Διαβολική» νίκη πεντάδας

Αυτή η Γιουνάιτεντ πάει φουλ στ΄αστέρια! Για πρώτη φορά την τελευταία δεκαετία κέρδισε δυο φορές στη σεζόν τη Σίτι (στην Premier League), βρέθηκε στην 5η θέση και στο -3 από την τετράδα.

Ηταν το 10ο ματς που έμεινε αήττητη (σε όλες τις διοργανώσεις) και το 2-0 κόντρα στους «Πολίτες» της δίνει την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Εξαιρετικός ο Μπρούνο Φερνάντες, μοιραίος ο Εντερσον.

Η Σίτι μπήκε δυνατά στο ματς, ήταν πιο ορεξάτη και η πίεση ψηλά τη βοήθησε στο να έχει τον έλεγχο στο ματς. Έπειτα από δέκα λεπτά η κατοχή για την ομάδα του Πεπ είχε φτάσει στο 68%, ενώ είχε και μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά το σουτ του Στέρλινγκ έδιωξε εντυπωσιακά ο Ντε Χέα.

Η Γιουνάιτεντ δειλά δειλά προσπαθούσε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και στο 17′ είχε την πρώτη της τελική, ο Τζέιμς βγήκε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, αλλά το τελείωμά του ήταν κάκιστο. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό μετά το 20λεπτο και στο 27′ ο Μαρσιάλ έχασε την ευκαιρία του αγώνα, αφού ο Έντερσον μπλόκαρε το πλασέ του.

Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ο Γάλλος σήκωσε στο πόδι το Ολντ Τράφορντ. Η Γιουνάιτεντ κέρδισε φάουλ, ο Φερνάντες έδωσε μαγική ασίστ (4η με τη νέα του ομάδα), ο Αγουέρο έχασε τον Μαρσιάλ, ο οποίος με άψογο τελείωμα πέτυχε το 1-0.

Βέβαια, ευθύνη φέρει και ο Εντερσον, που είχε ακόμα μια κακή τοποθέτηση. Ηταν το 11ο γκολ στη φετινή Premier, ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ του Καντονά, μιας και είναι οι μοναδικοί των «Κόκκινων» που έχουν σκοράρει σε τρία σερί ντέρμπι του Μάντσεστερ.

Η εικόνα της Σίτι ήταν αποκαρδιωτική, ομάδα χωρίς αρχή και τέλος, δίχως εμπνεύσεις και σωστή δημιουργία. Μάλιστα, στο 41’ είχαμε τη φάση που θα συζητηθεί αρκετά και τις επόμενες ημέρες. Ο Φρεντ έπεσε στο έδαφος, ο Ντιν του έδειξε αμέσως κίτρινη για… θέατρο, αλλά ο Οταμέντι τον έχει βρει πεντακάθαρα, κάτι πάντως που δεν είδε ούτε το VAR.

Το β’ μέρος άρχισε με… γκολ, που όμως ακυρώθηκε, μιας και ο Αγουέρο που σημείωσε ένα εξαιρετικό τέρμα ήταν ελάχιστα πιο μπροστά από τον Μαγουάιρ. Η Σίτι ήταν πιο ορεξάτη, όμως ο Ντε Χέα (πριν το ματς δεχόταν 1 γκολ ανα 45 λεπτά από τους Πολίτες) ήταν εξαιρετικός στις τοποθετήσεις του, όπως και στη σουτάρα του Φόντεν.

Ο Γκουαρδιόλα πέρασε Μαχρέζ, Ζεσούς και οι «Πολίτες» έκλεισαν τη Γιουνάιτεντ, με την κατοχή να αγγίζει το 80%. Μάλιστα, στο 75’ είχαν διπλή ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά ο Στέρλινγκ δεν μπόρεσε να τη σπρώξει από κοντά στα δίχτυα, ενώ ο Ζεσούς νικήθηκε από τον Ντε Χέα.

Ο Σόλσκιερ «απάντησε» βάζοντας τον Μακ Τόμινεϊ στο ματς στη θέση του Μαρσιάλ, ώστε να κόψει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, ο Νορβηγός δικαιώθηκε, μιας και στις καθυστερήσεις, ένα σοβαρό λάθος του Έντερσον, έδωσε την ευκαιρία στον ΜακΤόμινεϊ να διαμορφώσει το 2-0.