Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Premier League, Μπράιτον – Άρσεναλ 2-1

Κι άλλο έδαφος από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη έχασε η Άρσεναλ, η οποία στο 95′ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Μπράιτον, με τους «Γλάρους» να παίρνουν μια πολύ σημαντική νίκη στη μάχη για την παραμονή.

Το ματς επισκιάστηκε από τον σοβαρότατο τραυματισμό του Λένο στο γόνατο, όταν ο Μοπέ πήγε να διεκδικήσει την μπάλα, με τον Γερμανό γκολκίπερ να λυγίζει το γόνατό του πατώντας στο έδαφος. Στο δεύτερο μέρος η γκολάρα του Πεπέ στο 68′ δεν ήταν αρκετή για την Αρσεναλ, η οποία είδε την Μπράιτον να κάνει την ανατροπή με τον Ντανκ (75′) και το πρόσωπο του αγώνα τον Μοπέ, ο οποίος στο 95′ έδωσε τη νίκη στην Μπράιτον, στέλνοντας τους «Κανονιέρηδες» στα σχοινιά!

Η Άρσεναλ μπήκε… φουριόζα στο ματς με καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο. Δύο από τον Ομπαμεγιάνγκ και μία από το Σακά, με τον δεύτερο να βλέπει την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της Μπράιτον στο 8′. Οι παίκτες του Αρτέτα είχαν την κατοχή, πιέζοντας τους γηπεδούχους και το μόνο που τους έλειπε ήταν το γκολ. Στο 31′ ο Ράιαν έσωσε ξανά τους «Γλάρους» σε κεφαλιά του Λακαζέτ.

Πέντε λεπτά όμως αργότερα όλοι «πάγωσαν» όταν ο Λένο επιχείρησε έξοδο μπροστά στον Μοπέ και πάτησε άσχημα στο έδαφος. Το γόνατό του λύγισε με τον Γερμανό κίπερ να σφαδάζει από τον πόνο και να αποχωρεί με φορείο. Ένας σοβαρός τραυματισμός για τον Λένο, με τον Μαρτίνες να τον αντικαθιστά κάτω από τα δοκάρια. Μάλιστα ο Αργεντινός τερματοφύλακας με το που πέρασε στο παιχνίδι έσωσε την Άρσεναλ πέφτοντας στο 41′ στη γωνία του και μπλοκάροντας το αριστερό σουτ του Μόι.

Οι Κανονιέρηδες ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος όπως ακριβώς το πρώτο, με τον Ομπαμεγιάνγκ αριστερά μέσα από την περιοχή να σουτάρει και τον Ράιαν να λέει «όχι» με διπλή προσπάθεια. Στο 53′ οι παίκτες του Αρτέτα κατάφεραν να βρουν δίχτυα, αλλά το VAR τους… έκλεψε τη χαρά.

Ο Σακά έβγαλε την κάθετη στον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Ράιαν, αλλά το VAR έδειξε ότι τη στιγμή της πάσας ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαρτίνες χρειάστηκε να κάνει δεύτερη σημαντική επέμβαση από τη στιγμή που μπήκε στο ματς, σταματώντας το δυνατό κοντινό σουτ του Μοπέ.

Ο Ράιαν από την άλλη συνέχιζε να βάζει… στοπ στην Άρσεναλ καθώς στο 66′ και πάλι σταμάτησε την προσπάθεια του Ομπαμεγιάνγκ. Ο κίπερ της Μπράιτον όμως δεν είχε καμία απάντηση στο φανταστικό σουτ του Πεπέ στο 68′ με το οποίο η Αρσεναλ πήρε το προβάδισμα. Ο Ιβοριανός πήρε την μπάλα δεξιά μέσα στην περιοχή και με ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1!

Η απάντηση της Μπράιτον όμως ήταν γρήγορη. Στο 75′ οι «Γλάροι» έφεραν το παιχνίδι στα ίσα όταν ο Μαρτς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ με πάσα έβγαλε την μπαλιά μέσα στη μικρή περιοχή και ο Ντανκ με προβολή έκανε το 1-1.

Ο Ομπαμεγιάνγκ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, καθώς στο 83′ το νέο σουτ που δοκίμασε μέσα από την περιοχή ίσως κατέληγε στα δίχτυα, αν ο Πρέπερ δεν έβαζε την προβολή παραχωρώντας κόρνερ. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Άρσεναλ έχασε τα πάντα μέσα από τα χέρια της όταν ο Μοπέ τελείωσε όμορφα τη φάση μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Μαρτίνες και γράφοντας το τελικό 2-1!

Μετά το σφύριγμα της λήξης τα αίματα άναψαν μεταξύ των παικτών, με τον Γκεντουζί να ζητάει τον λόγο από τον Μοπέ και τους ψυχραιμότερους να επεμβαίνουν.

Οι συνθέσεις:

Μπράιτον (Γκρέιαμ Πότερ): Ράιαν, Μπερν, Ντανκ, Γουέμπστερ, Σελότο (71′ Μοντόγια), Μπισουμά (94′ ΜακΑλιστερ), Πρέπερ, Γκρος (71′ Κόνολι), Τροσάρ (88′ Στέφενς), Μόι (46′ Μαρτς), Μοπέ

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Λένο (41′ Μαρτίνες), Κολάσινατς, Χόλντινγκ, Μουστάφι, Μπεγερίν, Θεμπάγιος (87′ Γουίλοκ), Γκεντουζί, Σακά (87′ Τίρνεϊ), Πεπέ (87′ Νέλσον), Λακαζέτ (78′ Ενκέτια), Ομπαμεγιάνγκ