Premier League, Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 2-0: «Κόκκινο» του Μουρίνιο στους Πολίτες

Η νίκη στο ποδόσφαιρο έρχεται μέσα από έναν συνδυασμό ικανότητας και τύχης. Η Τότεναμ είχε και τα δύο σε… υπερθετικό βαθμό, υποχρεώνοντας την Μάντσεστερ Σίτι σε μια ήττα (2-0) που την αφήνει 22 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Ταυτόχρονα, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ανέβηκε στην πέμπτη θέση της Premier League, τέσσερις βαθμούς μακριά από την Τσέλσι, στην μάχη που δίνει για να ανανεώσει το εισιτήριό της για τους ομίλους του Champions League.

Καθολικά ανώτεροι οι Πολίτες στο πρώτο ημίχρονο, όπου περιόρισαν την Τότεναμ σε ρόλο κομπάρσου. Πολλά, βεβαίως, μπορεί να είχαν αλλάξει, αν ο διαιτητής Μάικ Ντιν έκρινε πως έπρεπε να δείξει κόκκινη και όχι κίτρινη κάρτα στον Ραχίμ Στέρλινγκ, σε μαρκάρισμα του τελευταίου στον… αστράγαλο του Ντέλε Άλι, το οποίο έκανε έξαλλο τον Ζοσέ Μουρίνιο.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δημιουργούσε κίνδυνο σχεδόν σε κάθε φάση όπου έμπαινε στην περιοχή του Ούγκο Γιορίς, αγγίζοντας το γκολ σε πλασέ του Σέρχιο Αγουέρο που σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας των Σπιρουνιών.

Ο Αργεντινός επιθετικός «προκάλεσε» και την μεγαλύτερη ευκαιρία της Σίτι στο πρώτο 45λεπτο, όταν ανατράπηκε από τον Σερζ Οριέ μέσα στην περιοχή, σε ένα πέναλτι που ο διαιτητής καταλόγισε δύο λεπτά αργότερα, ύστερα από υπόδειξη του VAR (40′).

Ο Γιορίς είπε «όχι» στον Ιλκάι Γκιντογκάν, ο οποίος δεν είχε χάσει πέναλτι μέχρι τώρα ως παίκτης της Σίτι, διατηρώντας ένα καθ” όλα τιμητικό 0-0 για την ομάδα του στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με την Σίτι να χάνει απίθανες (διπλές) ευκαιρίες και την Τότεναμ να ψάχνει την κόντρα για να κάνει ζημιά. Σε μια από αυτές (60′), ο Χάρι Γουίνκς ανατράπηκε από τον Αλεξάντερ Ζιντσένκο και ο Ουκρανός είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Η αποβολή άλλαξε όλα τα δεδομένα, αλλά παρ” όλα αυτά η Σίτι… πρόλαβε να χάσει άλλη μια ευκαιρία, προτού ο Στίβεν Μπεργκβάιν συνδυάσει το ντεμπούτο του με την Τότεναμ με ένα εξαιρετικό γκολ (63′), όταν κοντρόλαρε την μπάλα με το στήθος μέσα στην περιοχή και με απευθείας σουτ αιφνιδίασε τον Έντερσον για το 1-0.

Το προβάδισμα έδωσε φτερά στα Σπιρούνια, η Σίτι πάλευε με παίκτη λιγότερο και, οκτώ λεπτά αργότερα, ο Χέουνγκ Μινγκ Σον μετά από κάθετη του Τανζί Ντομπελέ, νίκησε τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ των Πολιτών για να βάλει σφραγίδα νίκης για την ομάδα του.

Οι Πολίτες συνέχισαν να επιτίθενται, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων είχαν ακόμα και… αυτοδοκάρι με τον Ντάβινσον Σάντσες (!), αλλά το 2-0 παρέμεινε για μια Τότεναμ που θέλει να «πατήσει» σε αυτή την σπουδαία νίκη για να ξεκινήσει την αντεπίθεση της προς την τετράδα.

Όσο για την Σίτι; Όπως είπε πρόσφατα ο Γκουαρδιόλα, το πρώτο μέλημά της είναι να εξασφαλίσει την θέση της στην τετράδα, αφού πλέον η Λίβερπουλ δεν πιάνεται ούτε με… λάσο!

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς – Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Τανγκάνγκα – Λο Σέλσο, Γουινκς – Μπεργκβάιν (70′ Λαμέλα), Άλι (70′ Ντομπελέ), Σον – Λούκας Μόουρα (84′ Ντάιερ).

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον – Γουόκερ, Φερναντίνιο, Οταμέντι, Ζιντσένκο – Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκιντογκάν – Μαχρέζ (72′ Γκαμπριέλ Ζεσούς), Αγουέρο (64′ Ζοάο Κανσέλο), Στέρλινγκ (84′ Μπερνάρντο Σίλβα).