Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Σαρωτική η Μπάγερν (7-0), παράταση για Τσέλσι-Παρί…

Με πέναλτι ο Μίλερ μόλις στο 3′ πέτυχε το 1-0, με την Μπάγερν σαρωτική, να κυριαρχεί με το εντυπωσιακό 7-0 της Σαχτάρ που έπαιζε με παίκτη λιγότερο (αποβολή Κούτσερ). Στην παράταση Τσέλσι-Παρί (1-1)…

thumbnailΟ Μπόατενγκ στο 34′ διπλασίασε τα τέρματα της Μπάγερν, ενώ μέσα σε ένα 3λεπτο (49′ – 52′) το σκορ έφτασε στο 4-0 με τα γκολ των Ριμπερί και Μίλερ. Στο 63ο λεπτό ο Μπαντστούμπερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Ανήμποροι να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι, έμοιαζαν να έχουν παρατήσει το ματς και δεν απέφυγαν και το 6ο γκολ στο 75′ (Λεβαντόβσκι). Τρία λεπτά πριν το φινάλε, η ομάδα του Γουαρδιόλα «χτύπησε» στην αντεπίθεση και με τον Γκέτσε έκανε 7 τα τέρματα της και προκρίθηκε πανηγυρικά στην φάση των «8».

Μπάγερν (Πεπ Γκουαρδιόλα): Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Μπάντστουμπερ (67′ Ντάντε), Αλάμπα, Σβάινσταϊγκερ, Γκέτσε, Μίλερ, Ριμπερί (60′ Μπερνάτ), Ρόμπεν (19′ Ρόντε), Λεβαντόφσκι.

Σαχτάρ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Πιατόβ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Σεβτσούκ, Φρεντ, Στεπανένκο, Ντάγκλας Κόστα (79′ Νεμ), Τεϊσέιρα (70′ Ιλσίνιο), Τάισον (9′ Κρίβτσοφ), Λουίζ Αντριάνο.

Στο Λονδίνο ο Νταβίντ Λουίζ πηδώντας ψηλότερα απ” όλους νίκησε τον Κουρτουά ισοφαρίζοντας σε 1-1 και στέλνοντας το ματς στην παράταση (προηγείται αυτή τη στιγμή 2-1 η Τσέλσι).

Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 81′ με τον Κέιχιλ, ενώ η Παρί έμεινε από το α΄μέρος με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ιμπραίμοβιτς (που… δεν έκανε τίποτα!).