«Σοκ» στην Τούμπα: Ισοπαλία 3-3 με τον Πανθρακικό ο ΠΑΟΚ!

Η ομάδα της Κομοτηνής φλέρταρε ακόμα και με τη νίκη, ενώ πριν το συγκεκριμένο ματς είχε μόλις τρεις βαθμούς (χωρίς νίκη) στο πρωτάθλημα!

paok-pantrhakikos

Αρκετές εκπλήξεις από τον Ιγκόρ Τούντορ που επέλεξε για δεύτερο σερί ματς σχήμα με τέσσερις αμυντικούς (όπως και με την Κράσνονταρ δηλαδή) και όχι με τρεις όπως κάνει από την αρχή της σεζόν. Παράλληλα, δεν ξεκίνησε τους Τζαβέλλα, Κόστα μετακινώντας τον Τζίολη από το κέντρο στην άμυνα (δίπλα στον Μαλεζά), ενώ ο Μακ ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με μεγάλη διάθεση στο παιχνίδι, στοχεύοντας στο να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ και από την άλλη ο Πανθρακικός είχε «οχυρωθεί» στην περιοχή του. Ωστόσο, αν και πίεζε ο «Δικέφαλος του Βορρά», δυσκολευόταν πολύ στο να φτιάξει φάση. Στο 10’ ο Ροντρίγκες απείλησε για πρώτη φορά, ταλαιπωρώντας την αντίπαλη άμυνα, όμως ο Μελίσσης απομάκρυνε. Ο 25χρονος μεσοεπιθετικός «χτύπησε» (για πρώτη φορά), μετά την ωραία συνεργασία Μακ-Κίτσιου και το γύρισμα του δεύτερου εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι. Ο Πανθρακικός αναγκάστηκε από εκεί και πέρα να βγει κάπως από το… καβούκι του και το έκανε με πετυχημένο τρόπο, καθώς στις πρώτες δύο ουσιαστικά τελικές κατάφερε να σκοράρει.

Αρχικά, με τη «φωτοβολίδα» του Παπαγεωργίου έξω από την περιοχή (25’) και του Μπαϊκαρά στο 42’ που αν και δεν φημίζεται για το ύψος του, τα έβαλε με την αντίπαλη άμυνα μετά την ωραία σέντρα του Ποτουρίδη και βγήκε νικητής. Ενδιάμεσα του πρώτου και του δεύτερου τέρματος του Πανθρακικού, ο ΠΑΟΚ είχε ανεβάσει ταχύτητα και «φλέρταρε» με δεύτερο τέρμα, αλλά οι Ζάιρο, Ροντρίγκες ολοκλήρωσαν ανεπιτυχώς τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Ο Τούντορ πέρασε με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους τον Αθανασιάδη αντί του Ζάιρο. Το άγχος απέβαλε ο Ροντρίγκες, φέρνοντας το ματς στα ίσα μόλις στο 47ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ γενικότερα ήταν πιο παραγωγικός στο δεύτερο μέρος και στο 53’ έχασε διπλή ευκαιρία με Ροντρίγκες, Μακ όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ στο 54’ ο Παπαγεωργίου βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή μετά από κεφαλιά του Αθανασιάδη και ο διαιτητής θεώρησε προφανώς ότι ήταν ακούσιο, αν και ήταν απλωμένο.

Τελικά, ο Αθανασιάδης σκόραρε στο 62’, κάνοντας ωραίο κοντρόλ αρχικά και ωραίο τελείωμα στη συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ πήρε φόρα από εκεί και πέρα, όμως ο Μακ φανέρωσε και πάλι τη δυσκολία που έχει στο να τελειώνει σωστά τις φαινομενικά εύκολες φάσεις. Σαν να μην έλειπε αυτό ήρθε ο και ο Μπαϊκαρά (77’) να «πληγώσει» τον ΠΑΟΚ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ με κεφαλιά. Τρία λεπτά αργότερα ο Πανθρακικός παραλίγο να κάνει το 3-4, αλλά ο Ντιγκινί δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα, ο Γάλλος έχασε κι άλλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όμως αστόχησε για λίγο. Οι ευκαιρίες δεν έλειψαν κι από τον ΠΑΟΚ προς το φινάλε, αλλά έλειψε η ψυχραιμία, με τον Μακ να κομπλάρει σε δύο περιπτώσεις απέναντι από τον Πασχαλάκη.