Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Στην παράταση προκρίθηκε η Ρεάλ-Σοβαρά παράπονα της Μπάγερν για την διαιτησία

Με οδηγό τον Κριστιάνο Ρονάλντο, η Ρεάλ Μαδρίτης, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League, καθώς επικράτησε με 4-2 στην παράταση, επί της Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι. Προηγήθηκαν με πέναλτι του Λεβαντόφσκι 53 και παρά την απάντηση του Πορτογάλου φορ 76, πήραν προβάδισμα έστω και με αστείο αυτογκόλ του Σέρχιο Ράμος 77, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ματς, αφού επικράτησαν 2-1 στην κανονική διάρκεια.

Στην παράταση, στην οποία έπαιξαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Βιδάλ 84, λύγισαν.

Ο Ρονάλντο 104 σημείωσε το δεύτερο τέρμα του (από θέση οφσάιντ), έκανε το 2-2 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Με το 100ο του γκολ στο Champions League ο 32χρονος έκανε το χατ-τρικ 109 ( και αυτό από οριακή θέση οφσάιντ), ενώ το τελικό σκορ (4-2) έγραψε ο Ασένσιο 112.

Τα παράπονα της Μπάγερν για τη διαιτησία

Το πρώτο σοβαρό σφάλμα σημειώθηκε στο 55ο λεπτό της συνάντησης, όταν ο Καζεμίρο ανέτρεψε τον Άριεν Ρόμπεν στην περιοχή κι ενώ ήταν ήδη «κιτρινισμένος», αλλά ο Κάσαϊ καταλόγισε το πέναλτι, χωρίς να δώσει δεύτερη κίτρινη στον Βραζιλιάνο αμυντικό μέσο, όπως και εν συνεχεία παρά το πολύ δυναμικό παιχνίδι του.

Στο 84ο λεπτό, ο Αρτούρο Βιδάλ έκανε τάκλιν στο κέντρο στον Μάρκο Ασένσιο, του έκλεψε την μπάλα, ωστόσο ο διαιτητής θεώρησε ότι πήρε τα πόδια του αντιπάλου του (το πόδι του Βιδάλ σηκώθηκε αντανακλαστικά μετά από την προβολή) και απέβαλε τον Χιλιανό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, η κουρασμένη Μπάγερν με παίκτη λιγότερο άφησε χώρους και τα μαρκαρίσματα στη σέντρα του Σέρχιο Ράμος στο 105′ βρήκε τον Κριστιάνο Ρονάλντο αμαρκάριστο μεν, αρκετά εκτεθειμένο δε.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης δέχθηκε ασίστ μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Μαρσέλο, ωστόσο ήταν λίγο πιο μπροστά από τον Βραζιλιάνο, μία φάση που πάλι δεν είδαν οι βοηθοί του Κάσαϊ.

Αντσελότι: Δεν είχαμε υπολογίσει στον Κασάι

Ο Ιταλός τεχνικός των Βαυαρών τόνισε πως είχαν υπολογίσει τα πάντα, πλην του Ούγγρου διαιτητή και στάθηκε στην απόδοση της ομάδας και του Νόιερ, ενώ θεωρεί αδικία να κοντράρεις τους «μερένχες» με παίκτη λιγότερο μέσα στο «Μπερναμπέου».

Για τα διαιτητικά λάθη: «Πιστεύω ότι σχεδιάσαμε και παίξαμε καλά το παιχνίδι, αξίζαμε περισσότερα. ‘Ύστερα οι αποφάσεις του διαιτητή μας τιμώρησαν αρκετά. Η κάρτα στον Βιδαλ δεν ήταν, τα δύο γκολ του Κριστιάνο ήταν οφσάιντ. Φυσικά και δεν είμαστε χαρούμενοι. Στα προημιτελικά πρέπει να βάζεις ποιοτικότερο διαιτητή ή να βάζεις βίντεο, γιατί γίνονται πάρα πολλά λάθη».

Για τον Βιδάλ: «Φυσικά, θα πρέπει να είναι πιο ήρεμος, όμως δεν άξιζε τη δεύτερη κίτρινη. Ήταν λάθος του διαιτητή. Ο Βιδάλ πήγε καλά, όπως όλη η ομάδα. Προσπάθησε να ανέβει για την «ανατροπή», ήταν παρών ψηλά και στο κέντρο του γηπέδου».

Για το αν θα περνούσαν με καλύτερο διαιτητή: «Δεν λέω αυτό, το μόνο που λέω είναι ότι έκανε κακό παιχνίδι ο διαιτητής. Δεν ξέρω αν θα περνούσαμε, απλά αξιολογώ το παιχνίδι του διαιτητή. Είναι σημαντικό να μην κάνεις λάθη, πολλές φορές υπάρχουν αμφιβολίες και άλλες όχι».

Για το τι είπε στο διαιτητή: «Μίλησα με το διαιτητή στο τέλος και του είπα “καλή δουλειά”».

Για τον αν ο διαιτητής είναι ο μοναδικός υπαίτιος του αποκλεισμού: «Κόντρα στη Ρεάλ είναι πάντα πολύπλοκο, παίξαμε μία ώρα με δέκα παίκτες και δεν είναι εύκολο. Το αξίζαμε στο πρώτο ματς, όχι σήμερα. Πρέπει να το αποδεχτούμε, να κοιτάξουμε μπροστά και να κερδίσουμε την Bundesliga. Θα δούμε του χρόνου τι θα κάνουμε στο Champions League. Το να το νικήσουμε, αφορά μικρές λεπτομέρειες και εμείς δεν ήμασταν πολύ τυχεροί».