Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Στο συν 7 η Τσέλσι- όνειρα Τσάμπιονς Λιγκ η Μάντσεστερ!

Ένα υπέροχο γκολ πίσω από την σέντρα από τον Τσάρλι Άνταμ δεν… μπόρεσε να σταματήσει την φόρα της Τσέλσι, που επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Στόουκ και είναι πρωτοπόρος στο +7, με ένα ματς λιγότερο.

Chelsea v Stoke City - Barclays Premier LeagueΟι «μπλε» άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Εντέν Αζάρ στο 39΄, αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση λίγο αργότερα. Ο Τσάρλι Άνταμ ήταν εκείνος που πέτυχε το 1-1 με ένα φανταστικό γκολ, ένα σουτ «βολίδα» πίσω από την σέντρα και πιθανότατα αυτό είναι το γκολ της χρονιάς στην Πρέμιερ Λιγκ!

Πιέζοντας για το γκολ της νίκης, οι «μπλε» πέτυχαν το νικητήριο 2-1 στο 62΄ με τον Λοΐκ Ρεμί.

Τρία γκολ μέσα σε οχτώ λεπτά δέχτηκε η Λίβερπουλ από την Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο, με τους «κανονιέρηδες» να κάνουν μια μεγάλη νίκη στο «Έμιρεϊτς» κόντρα στους «κόκκινους» με 4-1 και έτσι να είναι πλέον στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 63 βαθμούς.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ετοιμάζεται να γυρίσει στο Champions League! Οι «κόκκινοι διάβολοι» νίκησαν 3-1 την Άστον Βίλα στο «Ολντ Τράφορντ», με δυο γκολ του Άντερ Ερέρα, είναι προσωρινά τρίτοι στην βαθμολογία και στο +8 από την Λίβερπουλ.

H 31H αγωνιστική της Πρέμιερ:

Άρσεναλ – Λίβερπουλ 4-1 (37΄Μπεγιερίν, 40΄Εζίλ, 45΄Σάντσες, 90+1΄Ζιρού – 77΄(πεν.) Χέντερσον)

Έβερτον – Σαουθάμπτον 1-0 (16΄Γιαγκέλκα)

Λέστερ – Γουέστ Χαμ 2-1 (12΄Καμπιάσο, 86΄Κινγκ – 32΄Κουγιάτε)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 3-1 (43΄, 90+2΄Ερέρα, 79΄Ρούνεϊ – 80΄Μπεντέκε)

Σουόνσι – Χαλ 3-1 (18΄Κι, 37΄, 90΄Γκομίς – 50΄ΜακΣάν)

Γουέστ Μπρομ – ΚΠΡ 1-4 (58΄ Ανιτσέμπε – 15΄Βάργκας, 37΄Όστιν, 43 Ζαμόρα, 90+5΄Μπάρτον)

Τσέλσι- Στόουκ 2-1 (39΄(πεν.) Αζάρ, 62΄ Ρεμί – 44΄ Άνταμ)