Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Στον τελικό η Λίβερπουλ, η Ρόμα τη νίκη με 4-2

Η Λίβερπουλ ηττήθηκε απ” τη Ρόμα στο «Olimpico» (4-2), αλλά προκρίθηκε για 8η φορά στον τελικό του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ μετά από 37 χρόνια

Ρόμα νίκησε 4-2 στο «Olimpico», αλλά η Λίβερπουλ χάρη στο 5-2 του «Anfield» προκρίθηκε για 8η φορά στην ιστορία της στον τελικό του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης, το Σάββατο 26 Μαΐου, στο «Olimpiyskiy» του Κιέβου.

Οι «κόκκινοι» επιστρέφουν σε τελικό μετά από 11 χρόνια και την ήττα τους απ” τη Μίλαν στην Αθήνα (2007). Θα διεκδικήσουν το 6ο τους τρόπαιο, καθώς στις 7 φορές που το διεκδίκησαν μέχρι το τέλος το κατέκτησαν τις 5 (1977, 1978, 1981, 1984, 2005) και το έχασαν τις 2 (1985, 2007).

Θα έχει την ευκαιρία η αγγλική ομάδα να περάσει την Μπάγερν και την Μπαρτσελόνα σε κατακτήσεις (έχουν από 5) και να μείνει μόνη στην τρίτη θέση της λίστας, με τη Μίλαν να είναι δεύτερη με 7 τρόπαια και τη Ρεάλ φυσικά πρώτη με 12.

Αυτή θα είναι η δεύτερη φορά στην ιστορία που Ρεάλ και Λίβερπουλ θα τεθούν αντιμέτωπες με φόντο την κούπα και μάλιστα η Λίβερπουλ είναι η τελευταία ομάδα που έχει νικήσει τη Ρεάλ σε τελικό! Ήταν η 27η Μαΐου 1981, όταν στο Παρίσι οι «κόκκινοι» επικράτησαν 1-0 των «μερένγκες», με το γκολ του Άλαν Κένεντι στο 82ο λεπτό.

Όσον αφορά στη Ρόμα, στην δεύτερη συμμετοχή της στα ημιτελικά απέτυχε, σε αντίθεση με την πρώτη το 1984, όταν απέκλεισε την Νταντί Γιουνάιτεντ, για να χάσει στον τελικό της Ρώμης απ” τη Λίβερπουλ, στα πέναλτι. Δηλαδή, στις δύο καλύτερες ευρωπαϊκές χρονιές της την έχει σταματήσει η αγγλική ομάδα.

Η Λίβερπουλ απόψε προηγήθηκε δύο φορές, με τους Μανέ και Βαϊνάλντουμ, ενώ η πρώτη απάντηση ήρθε με αυτογκόλ του Μίλνερ και η δεύτερη με το 8ο φετινό γκολ του Τζέκο στην διοργάνωση.

Ο Σαντιό Μανέ έφτασε τα 9 γκολ και έχει ένα λιγότερο απ” τους Σαλάχ και Φιρμίνο που έχουν από 10, έτσι αν σκοράρει στον τελικό θα γίνουν η πρώτη τριάδα με διψήφιο αριθμό τερμάτων από όλους. Όσον αφορά στον Φιρμίνο, έφτασε τις 8 ασίστ φέτος και έχει μόλις μία λιγότερη απ” τον Μίλνερ που στον πρώτο ημιτελικό έφτασε τις 9, κάνοντας ρεκόρ!

Τα γκολ του Ρατζά Ναϊνγκολάν στο 86′ και στο 90’+4 χάρισαν στη Ρόμα μια νίκη γοήτρου και απλά σημαίνει πως η Λίβερπουλ δεν μπορεί να γίνει η μοναδική ομάδα που θα έχει κατακτήσει το τρόπαιο δύο φορές χωρίς να έχει γνωρίσει καμία ήττα.

Ρόμα – Λίβερπουλ 4-2

Σκόρερς: 15′ αυτ. Μίλνερ, 52′ Τζέκο, 86′ και 90’+4 πέν. Ναϊνγκολάν / 9′ Μανέ, 26′ Βαϊνάλντουμ

Γήπεδο: «Olimpico», Ρώμη

Διαιτητής: Ντάμιρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Οι οπαδοί της Ρόμα έκαναν όνειρα για ανατροπή αλά… Μπαρτσελόνα, οι «τζαλορόσι» ξεκίνησαν δυναμικά τη ρεβάνς στο «Olimpico», με ένα καλό γύρισμα του Τζέκο και το σουτ του Φλορέντσι που πέρασε άουτ, αλλά στο 9ο λεπτό η ιταλική πρωτεύουσα «πάγωσε», καθώς ο Σαντιό Μανέ άνοιξε το σκορ.

Ο Ρατζά Ναϊνγκολάν έκανε τραγικό λάθος, δίνοντας την μπάλα στον Ρομπέρτο Φιρμίνο, ο Βραζιλιάνος έβγαλε τη Λίβερπουλ στην αντεπίθεση, έδωσε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα αριστερά στον Μανέ και ο Σενεγαλέζος πλάσαρε άψογα τον Άλισον.

Αυτό ήταν το 9ο γκολ του Μανέ στη φετινή διοργάνωση και η 8η ασίστ του Φιρμίνο, μία λιγότερη απ” τις 9 που έχει με ρεκόρ όλων των εποχών ο Τζέιμς Μίλνερ, ο οποίος 6 λεπτά αργότερα πέτυχε αυτογκόλ!

Ο Φλορέντσι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ελ Σααραουί πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Λόβρεν έδιωξε και η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Μίλνερ, για να καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 25′ ο Άλισον έκανε σπουδαία απόκρουση σε κοντινό σουτ του Μανέ, από τρομερή προσπάθεια του Ρόμπερτσον από αριστερά, αλλά μετά την εκτέλεση κόρνερ και την λάθος κεφαλιά του Τζέκο, ο Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ με κοντινή κεφαλιά έδωσε ξανά προβάδισμα στους Άγγλους (26′).

Το πλασέ του Στεφάν Ελ Σααραούι στο 35ο λεπτό χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Κάριους, αλλά μετά από νέο πλασέ του Ιταλο-Αιγύπτιου και απόκρουση του πορτιέρε της Λίβερπουλ στο 52′ ο Έντιν Τζέκο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, πλασάροντας εξαιρετικά από κοντά.

Ακολούθησε ένα πεντάλεπτο που ήταν πολύ σημαντικό για την έκβαση του αγώνα, καθώς στο 60′ ο Τζενγίζ Ουντέρ έχασε σπουδαία ευκαιρία με κοντινή προβολή, στο 65′ ο Τζέκο έχασε μία ακόμη, αλλά ενδιάμεσα, στο 63′ μετά το κοντινό σουτ του Ελ Σααραουί η μπάλα έχοντας κατεύθυνση προς τα δίχτυα χτύπησε στο χέρι του Αλεξάντερ-Άρνολντ. Ο Ντάμιρ Σκόμινα δεν είδε την παράβαση, καθώς αν την είχε δει θα είχε δώσει το πέναλτι και θα είχε αποβάλει τον Άγγλο δεξιό μπακ.

Με σουτ του Ρατζά Ναϊνγκολάν στο 86′ η Ρόμα ολοκλήρωσε την ανατροπή (3-2) και στο 90’+4 ο Βέλγος με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-2, με τον Σκόμινα να σφυρίζει τη λήξη αμέσως μετά τη σέντρα. Είχε δώσει 3 λεπτά καθυστερήσεις, έτσι ουσιαστικά δεν υπήρχε… θρίλερ.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Ντε Ρόσι (69′ Γκοναλόν), Ναϊνγκολάν, Πελεγκρίνι (53′ Τζενγίν Ουντέρ), Σικ, Ελ Σααραουί (75′ Αντονούτσι), Τζέκο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ (90’+2 Κλάιν), Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Σαλάχ, Μανέ (83′ Κλάβαν), Φιρμίνο (87′ Σολάνκε).