Στους «τσάρους» η κούπα – Θρίλερ ο τελικός της Ευρωλίγκα

Η Φενέρ γύρισε από το -21, αλλά η ΤΣΣΚΑ νίκησε 101-96 στην παράταση και έτσι ο Δημήτρης Ιτούδης έγινε ο δεύτερος Έλληνας κόουτς που κατέκτησε το τρόπαιο!

tsska

Το ματς της χρονιάς στη φετινή Ευρωλίγκα ήταν και το τελευταίο!

Η Φενέρμπαχτσε έκανε την ολική επαναφορά από το -21, αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας καθοδηγούμενη άριστα από τον πιο ώριμο Τεόντοσιτς όλων των εποχών και με τον Ντε Κολό να μιλά στα κρίσιμα, νίκησε στην παράταση με 101-96 και έτσι επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης μετά το 2008, κατακτώντας το έβδομο τρόπαιο της ιστορίας της, ενώ ο Δημήτρης Ιτούδης έγινε ο δεύτερος Έλληνας κόουτς που το σηκώνει!

Πρώτος σκόρερ για την «ομάδα του στρατού» ήταν ο Γάλλος γκαρντ με 22 πόντους, αλλά ο Σέρβος ήταν όλα τα… λεφτά, καθώς εκτός από τους 19 πόντους –και χωρίς πολλές τραβηγμένες προσπάθειες!- μοίρασε 7 ασίστ, ενώ πήρε και 5 ριμπάουντ!

Από τους Τούρκους, ο Ντίξον είχε 17 πόντους, με τους Ντατόμε, Ούντο και Άντιτς να είχαν από 16 ο καθένας, ενώ ο Σλούκας είχε 10 πόντους.

Το ματς

Τρομερός πάθος, αλλά και εξαιρετικός ρυθμός στον τελικό από το πρώτο λεπτό. Η Φενέρ ξεκίνησε λίγο πιο δυναμικά χάρη στον Ντατόμε (11-7), όμως η συνέχεια μέχρι τα μισά ανήκε στην ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε περισσότερη υπομονή στην επίθεση και ελέγχοντας τα ριμπάουντ, κατάφερε να τρέξει ένα 8-0 για το +4 (11-15), στα μισά. Χάρη στον Τεόντοσιτς, ο οποίος ήρθε ορεξάτος από τον πάγκο, οι Ρώσοι πήγαν ακόμη και στο +5 (15-20), όμως τον… μιμήθηκε ο Χίκμαν, καθώς με δικούς τους πόντους έκανε το 20-20, με τον Χριάπα να διαμορφώνει το 20-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το… ξύλο μονοπωλούσε το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όπου χρειάστηκαν δύο λεπτά για τους πρώτους πόντους που ήταν από την ΤΣΣΚΑ για το +4 (20-24). Μέχρι τα μισά της περιόδου ο ρυθμός του ματς παρέμεινε χαμηλός, ώσπου ο Τεόντοσιτς έκανε ό,τι ήθελε -με σκορ και δημιουργία- οδηγώντας την «ομάδα του στρατού» στο +8 (29-37). Η μόνη αντίδραση από τη Φενέρ ήταν μία βολή από τον Ούντο για το 30-37, καθώς η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη! Στα τελευταία 3:33’’ του ημιχρόνου, οι Ρώσοι έκαναν… πάρτι με τους –ανήμπορους να αντιδράσουν- Τούρκους, καθώς παίζοντας «σκυλίσια» άμυνα και με τρομερά ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση, έκαναν ένα σερί 13-0 μέχρι το τέλος και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +20 (30-50)!

Μία άλλη Φενέρ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έγινε πολύ πιεστική στην άμυνα, οδηγώντας την ΤΣΣΚΑ σε τέσσερα σερί λάθη, αλλά στην επίθεση δεν τα πήγαινε τόσο καλά, καθώς έχανε ακόμη και τις βολές, με αποτέλεσμα η διαφορά να «ψαλιδιστεί» πολύ λίγο στα πρώτα τέσσερα λεπτά (37-53). Στη συνέχεια, ο Τεόντοσιτς πήρε ξανά την ρωσική ομάδα στις πλάτες του στέλνοντάς την στο +21 (42-63), αλλά οι Σλούκας και Άντιτς ήταν οι μόνοι που δεν τα παρατούσαν από την ομάδα του Ομπράντοβιτς και έτσι το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 53-69.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διάλεξε από νωρίς να παίξει με το χρόνο, με αποτέλεσμα να χάσει το ρυθμό της στην επίθεση να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ενώ παράλληλα ο Ντε Κολό ήταν «παροπλισμένος», καθώς είχε τέσσερα φάουλ. Έτσι, με τον Άντιτς να παλεύει μέσα στη ρακέτα και να δίνει αρκετές δεύτερες ευκαιρίες η Φενέρ κατάφερα να ρίξει τη διαφορά στους οκτώ πόντους (66-74)! Οι παίκτες του Ιτούδη συνέχισαν να κάνουν τη μία αψυχολόγητη ενέργεια μετά την άλλη και έτσι εκείνοι του Ομπράντοβιτς το πίστευαν ακόμη περισσότερο, μειώνοντας σε 78-79, στο 1:41’’ πριν το τέλος. Οι Τούρκοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα, με την ΤΣΣΚΑ χάρη στην εξαιρετική δημιουργία του Τεόντοσιτς να πηγαίνει στο +3 (78-81), αλλά με το «τρελό» τρίποντο του Ντίξον το ματς ήρθε στην ισοπαλία (81-81) στα 43’’! Στη συνέχεια, ο Σλούκας είχε 2/2 από τη γραμμή, αλλά το τεράστιο φόλοου του Χριάπα έκανε το 83-83 και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, καθώς ο Ούντο αστόχησε στα 1,9 που απέμεναν!

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο έξτρα πεντάλεπτο, με το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια (88-87), αλλά την ΤΣΣΚΑ να ήταν η πρώτη που πήγε σε διαφορά ασφαλείας με τον Ντε Κολό (88-91), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Ιτούδη είχε τον έλεγχο του ματς, με τον Χάινς και τον Γάλλο γκαρντ να την πηγαίνουν στο +7 (90-97), στα 40’’. Ο Ντίξον πέτυχε άλλο ένα «τρελό» τρίποντο για το 93-97, ενώ μετά τις 2/2 από τον Τεόντοσιτς, ήρθε νέα «βόμβα» από τον Ντατόμε για το -3 (96-99), στα 7’’! Όμως, το ποτάμι δεν είχε ξανά… γυρισμό και έτσι η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε την κούπα, επικρατώντας με το τελικό 101-96!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-50, 53-69, 83-83 κ.α., 96-101 α’ παρ.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 5, Χερσέκ, Ούντο 16 (11 ριμπ.), Μαχμούτογλου, Άντιτς 16 (1), Μπογκντάνοβιτς 6, Σλούκας 10 (2), Ουγκουρλού, Βέσελι 7 (1/10 1π.), Κάλινιτς 3 (1), Ντίξον 17 (5), Ντατόμε 16 (3).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Χίκμαν): Ντε Κολό 22 (1), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 19 (3), Φριντζόν, Νίκολς, Τζάκσον 8, Κορόμπκοφ, Βοροντσέβιτς 11 (1), Χίγκινς 12 (2), Χριάπα 10 (2), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 15.