Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Super League, Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 0-0: Έβγαλέ τα μάτια του ο ΟΦΗ

Με τον Απόλλωνα ουσιαστικά να είναι πεσμένος, καθώς ούτε με θαύμα δεν σώζεται, ο ΟΦΗ είχε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει βαθμολογική ανάσα και να παλέψει για την αγωνιστική του σωτηρία, καθώς η υπόθεση με τον υποβιβασμό από την Επιτροπή Δεοντολογίας της ΕΠΟ, θα κριθεί στα δικαστήρια.

Οι Κρητικοί ωστόσο δεν μπόρεσαν να φύγουν με τη νίκη από την Ριζούπολη, έμειναν στο 0-0 απέναντι στους «κυανόλευκους» και πλέον τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα γι” αυτούς.

Η ομάδα των Βέρα και Ίσις έχει μόλις 19 βαθμούς και παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και η αναμέτρηση της ερχόμενης Κυριακής με τον Λεβαδειακό στο «Γεντί Κουλέ», είναι παραπάνω από τελικός.

Αν οι Κρητικοί δεν κερδίσουν, τότε τα περιθώρια στενεύουν επικίνδυνα, εξαιρετικά επικίνδυνα θα λέγαμε. Από την άλλη ο Απόλλωνας δεν κατέβηκε να χάσει, έφτασε τους 10 πόντους παραμένοντας στον πάτο της βαθμολογίας και η αλήθεια είναι πως θα μπορούσε να κάνει λιγότερες καθυστερήσεις, καθώς μόνο η ν΄κη θα μπορούσε να τον κάνει να πιστέψει στο θαύμα.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς και στάθηκαν άτυχοι με τρία δοκάρια και τα τρία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από την άλλη έδειξαν και πολλά κενά ειδικά στο δημιουργικό κομμάτι. Οι γηπεδούχοι από την άλλη με εξαίρεση μία, άντε δύο φάσεις, δεν έδειξαν τίποτα παραπάνω από μια καλή αμυντική γραμμή, ωστόσο ειδικά στο ματς αυτό έπρεπε να βγουν μπροστά για να διεκδικήσουν τη νίκη, κάτι που δεν έκαναν.