Super League: Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός -Επικράτησε 3-1 του Αρη και είναι «αγκαλιά» με το πρωτάθλημα

Σε υπόθεση ένδεκα λεπτών μετέτρεψε την αναμέτρηση με τον Αρη ο Ολυμπιακός για την δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ της Super League επικρατώντας 3-1.

Σα να μην πέρασε μια ημέρα, σα να μην έχουν περάσεις τρεις μήνες απραξίας για τους Πειραιώτες. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, όπως με τον ΠΑΟΚ την προηγούμενη εβδομάδα, έτσι και με τον Αρη απόψε στο «Γ. Καραϊσκάκης», έδειξε να μην έχει επηρεαστεί σχεδόν καθόλου από την μεγάλη διακοπή λόγω κορωνοϊού στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις.

Αφού άντεξε την πίεση των φιλοξενούμενων για περίπου 20 λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τρια γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο και ουσιαστικά τελείωσαν νωρίς-νωρίς το παιχνίδι με τον φοβερό Μαντί Καμαρά. Οι παίκτες του Αρη έβγαλαν κάποιες φάσεις και στην επανάληψη, ωστόσο δεν κατάφεραν να κυνηγήσουν κάτι θετικό από αυτό το παιχνίδι παρά μόνο να μειώσουν το σκορ.

Στο +17 είναι ο Ολυμπιακός πλέον από την δεύτερη ΑΕΚ, ενώ ο Αρη παρέμεινε στους 37 βαθμούς και την πέμπτη θέση της κατάταξης.

Ο Αρης μπήκε στο παιχνίδι χωρίς φόβο, αλλά με πολύ πάθος. Εκανε φάσεις, πίεσε ψηλά με Γκάμα, Φετφατζίδη και βρήκε μερικές τελικές.

Στο 27′, ωστόσο, ο Ολυμπιακός, άνοιξε το σκορ όταν ο Δεληζήσης έκανε ένα φτηνό λάθος, ο Καμαρά του έκλεψε την μπάλα έπαιξε το 1-2 με τον Βαλμπουενά και τελείωσε τη φάση με δυνατό σουτ. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα από την άμυνα του Αρη, μοίρασε για τον Καμαρά που πέτυχε και δεύτερο γκολ λίγο μετά το πρώτο. Στο 38′ το ματς ουσιαστικά τελείωσε με τον Καμαρά να κάνει ασίστ αυτή τη φορά, για τον Μασούρα που από κοντά έγραψε το 3-0.

Στη συνέχεια επήλθε η απόλυτη ψυχρολουσία για τους φιλοξενούμενους που ως το τέλος του ημιχρόνου έδειξαν να μην ξέρουν που πατούν και που βρίσκονται. Στην επανάληψη όμως μπήκαν δυνατά και έδειξαν διατεθειμένοι να σκοράρουν έστω ένα τέρμα. Και τα κατάφεραν στο 64′ με τον Μπράουν Ιντέγε να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Στο 83′ ο Φορτούνης που πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής και έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση, κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Χουλιάν Κουέστα τον νίκησε από το 11 βήματα αποκρούοντας στην αριστερή του γωνιά.

Οι δυο προπονητές είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν αρκετά πράγματα στο δεύτερο -πιο χαλαρό- μέρος του παιχνιδιού, ενώ έδωσαν ευκαιρίες σε αρκετούς παίκτες να δείξουν τις δυνατότητές τους. Ο Μαρτίνς έδωσε αρκετό χρόνο στον Κώστα Φορτούνη που αποκτά ρυθμό μετά την επιστροφή από τον τραυματισμό του.

Ολυμπιακός-Αρης 3-1
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σισέ, Ομάρ, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης (52′ Καφού), Καμαρά, Βαλμπουενά (52′ Φορτούνης), Μασούρας (77′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (53′ Χασάν).

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Κόρχουτ, Βέλεθ, Δεληζήσης (45+2′ Σόουζα), Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (46′ Μαντσίνι), Γκάμα (76′ Τόνσο), Λάρσον (76′ Μπα), Ιντέγε.