Tεράστια νίκη για τον ΠΑΟΚ με ανατροπή στο Περιστέρι

Ο ΠΑΟΚ για ένα ημίχρονο, το πρώτο, ήταν σαν να μην υπήρχε στο γήπεδο

No 705079

Τεράστια η νίκη για τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι. Εκεί όπου ο δικέφαλος σε διάστημα λιγότερο των πέντε λεπτών κατάφερε τη μεγάλη ανατροπή (2-1) και μπήκε ξανά στο παιχνίδι της πρωτιάς και… του Τσάμπιονς λιγκ.

Το χθεσινό βράδυ θα μείνει αλησμόνητο στους οπαδούς του δικεφάλου αλλά και στους ίδιους τους παίκτες του, καθώς κατάφεραν την 20η ανατροπή σε 30 περιπτώσεις που βρέθηκαν πίσω, εφέτος, στο σκορ.

Για να πανηγυρίσουν για ένα σπουδαίο τρίποντο που μπορεί να τους χαρίσει τη συμμετοχή στη διεκδίκηση του…σεντονιού, κι αυτό μπορεί να συμβεί αν επικρατήσουν στα δύο ματς που ακολουθούν: με τον Αστέρα στην Τρίπολη και με τον Παναθηναϊκό στην άδεια Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ για ένα ημίχρονο, το πρώτο, ήταν σαν να μην υπήρχε στο γήπεδο. Δέχθηκε το γκολ από τον Ταυλαρίδη στο 38’ και φαινόταν να γνωρίζει την πικρή γεύση της ήττας που θα τον «τελείωνε» οριστικά. Όμως, λίγο πριν το τέλος, τα πάντα ήρθαν… τούμπα. Οι καλύτεροι, πλέον (στο β’ ημίχρονο) θεσσαλονικείς, σωστά οργανωμένοι και αποφασιστικοί έφτασαν στην ισοφάριση αρχικά, με τον Σαλπιγγίδη (74’) ενώ πέτυχαν και το γκολ της ευτυχίας, στο 78’, με τον Κλάους Αθανασιάδη. Στα τελειώματα του ματς και με τον Τζαβέλα να έχει αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη, ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να προσπαθήσει πολύ περισσότερο προκειμένου να κρατηθεί ζωντανός. Και τα κατάφερε με τον τερματοφύλακά του Παναγιώτη Γλύκο να αποκρούει το πέναλτι του Παπαδόπουλου. Οι περιστεριώτες έφτασαν κοντά στο γκολ και λίγο μετά χάνοντας μεγάλη ευκαιρία και, συνάμα, την όποια ελπίδα τους για την πρωτιά.

Ο τίτλος του MVP του ματς περνά, βέβαια, στον διεθνή τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, παρά το γεγονός ότι ο Σαλπιγγίδης, με την είσοδό του έδωσε …αέρα στον δικέφαλο. Ατρόμητος: Σηφάκης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ταυλαρίδης, Γιαννούλης, Δημούτσος, Γκαρσία (82′ Φάμπιο), Ούμπιδες, Ναπολεόνι (66′ Καραμάνος), Μπρίτο, Παπαδόπουλος.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Βίτορ (5′ Κατσουράνης), Κίτσιου (46′ Σαλπιγγίδης), Λάζαρ (72′ Κουλούρης), Κάτσε, Στοχ, Νάτχο, Λίνο, Αθανασιάδης.